Lev v zimě (film, 2003)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lev v zimě
Původní název The Lion in Winter
Země Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazyk angličtina
Délka 167 min
Žánry filmové drama
vánoční film
televizní seriál s LGBT tematikou
Scénář James Goldman
Režie Andrej Sergejevič Končalovskij
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Glenn Close
Kamera Sergey Kozlov
Výroba a distribuce
Premiéra 2003
Produkční společnost Sonar Entertainment
Distribuce Netflix
Lev v zimě na ČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lev v zimě je televizní film inspirovaný životem Jindřicha II. Plantageneta, jako podklad pod film posloužila stejnojmenná divadelní hra Jamese Goldmana. Jedná se o remake filmu z roku 1968. Nová verze pochází z roku 2003 a byla natočena režiserém Andrejem Končalovským.

V roli Jindřicha II. se zde představil Patrick Stewart. Jeho manželku Eleonoru si zahrála Glenn Closeová a dále byli obsazeni například Julie Vysocká a Jonathan Rhys Meyers jako francouzský král Filip. Film získal cenu Emmy za kostýmy a Glenn Closeová získala Zlatý glóbus jako nejlepší herečka v televizním filmu nebo seriálu.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Děj filmu se odehrává v roce 1183 v rodině anglického krále Jindřicha II. Plantageneta na hradě Chinon v Anjou, kde se každý člen uchází o následnictví, či prosazuje každý svého kandidáta na trůn. Král Jindřich povolá své tři syny, aby jim sdělil, kdo se stane jeho nástupcem na trůně. A také povolává uvězněnou manželku Eleonoru. Nejmladší syn Jan je jeho tajným favoritem, jedná se o budoucího krále Jana Bezzemka. Jeho nejstarší syn Richard, budoucí král Richard Lví Srdce, je naopak favoritem královny Eleonory. Prostřední syn Geoffrey nemá důvěru ani jednoho z rodičů, ale je o něm uvažováno jako o kancléři budoucího panovníka. Do tohoto boje se dále zaplétá francouzský král Filip, který zde hledá nejvhodnějšího kandidáta pro své plány do budoucna. Politická situace v zemi však není jednoduchá a země potřebuje silného vůdce. Blíži se zima a situace se vyostřuje. Královna Eleonora i přes nesčetné pokusy sesadit krále má manžela pořád svým způsobem ráda a král ji. V rozhodujicích chvílích drží při sobě. Pozoruhodné drama končí nezvolením následníka a všichni aktéři opouštějí hrad.

Reakce[editovat | editovat zdroj]

Film získal mezi diváky na největších filmových databázích spíše pozitivní hodnocení.

  • csfd.cz: 75 %
  • imdb.com: 7.1 z 10
  • fdb.cz: 70,4 %