Letiště Slatina (Kosovo)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o vojenském letišti v Kosovu. O bývalém letišti v Brně pojednává článek Letiště Černovice.
Letiště Slatina
Letecký snímek areálu z mapování NATO z roku 1999
Letecký snímek areálu z mapování NATO z roku 1999
Základní informace
Kód letiště ICAO BKPR
Kód letiště IATA PRN
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Letiště Slatina (srbochorvatsky Aerodrom Slatina/Аеродром Слатина, albánsky Aeroporti Sllatina) se nachází v areálu Letiště Priština (sdílí s ním přistávací/vzletovou runway). Po letišti Željava se jednalo o druhé letiště s podzemními hangáry.

Krycí název pro Letiště Slatina zněl Objekat Morava (Objekt Morava). Součástí areálu bylo také radarové centrum na vrcholu Goleš. Do jediného podzemního tunelu letiště byly vedeny dva přístupy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Letiště bylo vybudováno v dobách existence socialistické Jugoslávie. Z mezinárodního letiště v Prištině byly vybudovány prodloužené pojezdové dráhy až k vesnici Vrelo, kde se v kopci západně od obce nachází podzemní komplex, který sloužil k skrytí letadel. Jugoslávské letectvo dislokovalo na letiště Slatina 123. a 124. peruť stíhacího letectva. Byly zde umístěny letouny typu MiG-21 Bis a MiG-21 UM v počtu 24 kusů.[1]

Během Operace Spojenecká síla v roce 1999 bylo letiště terčem bombardování letounů NATO, ale jeho vnitřek přečkal bez sebemenších úhon.[2] Letadla, která byla umístěna na základně, byla skryta do tunelu a nebyla během války v Kosovu vůbec používána.

Po roce 1999 využívaly letiště/leteckou základnu vojska KFOR. Od roku 2008 je ve správě kosovské policie a první prohlídka pro veřejnost se u chátrajícího areálu uskutečnila v roce 2012.

Reference[editovat | editovat zdroj]