Letalnica

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mamutí můstek Letalnica ve slovinské Planici

Letalnica „Bratov Gorisek“, známější spíš jenom jako Letalnica, nebo též Planica, dle oblasti ve Slovinsku, kde se nachází, je mamutí můstek určený pro skoky na lyžích. Jedná se o druhý největší skokanský můstek na světě, již 28krát zde padla hranice světového rekordu. Závody na tomto můstku každoročně uzavírají ročník SP ve skocích na lyžích, nedělní závod skáče vždy jen nejlepších 30 skokanů dle pořadí SP.

Historie můstku[editovat | editovat zdroj]

První můstek zde byl postaven již před rokem 1930, v roce 1934 zde však Stanko Bloudek postavil větší můstek, kterému se občas říkalo mamutí. V roce 1936 zde pokořil poprvé v historii tohoto sportu hranici 100 m Rakušan Sepp Bradl.

V roce 1969 zde bratři Lado a Janez Gorišekové postavili obrovitý můstek s konstrukčním bodem 185 m. Od roku 1986, kdy zde skočil finský skokan Matti Nykänen novou hodnotu světového rekordu – 191 m, zde již pravidelně padají hranice světových rekordů mnohem častěji, než na jiných mamutích můstcích, např. v Harrachově, Kulmu, Vikersundu a Oberstdorfu.

V roce 1994 zde Fin Toni Nieminen jako první skokan v historii pokořil hranici 200 m.

Infrastruktura celého areálu můstku je značně zastaralá, nenachází se zde ani lanovka, skokani tedy musí jít na vršek můstku pěšky. V roce 2001 se navíc zřítil starý Bloudkův můstek, který dosud ani nebyl rekonstruován. Ale i přesto stále Mezinárodní lyžařská federace FIS povoluje závody na zdejším mamutím můstku.

Nejdelší let v historii můstku předvedl Janne Ahonnen, když v roce 2005 dopadl na značku 240 metrů, ale spadl a jeho výkon se tak nepočítal do rekordních tabulek. Oficiální rekord můstku drží Nor Bjørn Einar Romøren za 239 metrů, které skočil v témže roce.

Rekonstrukce[editovat | editovat zdroj]

V současné době probíhá na můstku rekonstrukce,po jejím dokončení se stane opět největším můstkem na světě.Mělo by se zde skákat pře 250 metrů.

V údolí Planica staví dalších několik můstků,nový areál bude obsahovat všechny typy můstků.Od nejmenších až po největší.

V projektu,který podporuje i EU,je v plánu postavit i běžecké tratě a biatlonovou střelnici.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]