Les Cayes

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Les Cayes
Cathedral Les Cayes Haiti.jpg
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška0 m n. m.
StátHaitiHaiti Haiti
Les Cayes
Les Cayes
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha219,1 km²
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Les Cayes (francouzská výslovnost [le kaj]) je město na Haiti s přibližně 125 000 obyvateli.[1] Je správním střediskem Jižního departementu. Nachází se na jižním pobřeží Tiburonského poloostrova 150 km od Port-au-Prince a ústí zde do moře řeka Ravine du Sud.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Španělé zde roku 1503 založili osadu Salvatierra de la Sabana, která v polovině šestnáctého století zpustla. Počátkem sedmnáctého století ji obnovili Francouzi z Compagnie de Saint-Domingue. Název města je odvozen od výrazu caye, označujícího nízký písečný ostrov. Z výslovnosti původního názvu Aux Cayes se podle jedné verze odvozuje zkratka O. k., odkazující na kvalitu zdejšího rumu.[2] Město však bylo v minulosti opakovaně zasaženo hurikány, zemětřeseními a pirátskými nájezdy, což vedlo k poklesu jeho významu.

V roce 1815 Les Cayes navštívil Simón Bolívar, aby zde získal zbraně pro svou armádu. Dne 6. prosince 1929 byly na předměstí Marchaterre povražděny desítky obyvatel demonstrujících proti americké okupaci Haiti.[3] Rodákem z Les Cayes byl ornitolog John James Audubon.

Hospodářství[editovat | editovat zdroj]

Hlavním produktem Les Cayes je olej z vetiverie ovsuchovité, používaný k výrobě voňavek.[4] Ze zdejšího přístavu se také vyváží káva, cukrová třtina a bavlna.[5] Dopravě slouží rovněž Antoine-Simonovo letiště. Sídlí zde vysoké školy American University of the Caribbean, Université publique du Sud aux Cayes a zemědělská fakulta Université Notre Dame d'Haïti. Významnou památkou je katedrála Nanebevzetí Panny Marie. Nedaleko města se nachází ostrov Île-à-Vache, který patří k hlavním turistickým oblastem Haiti.[6]

Sport[editovat | editovat zdroj]

Ve městě sídlí prvoligové kluby FC Juventus des Cayes a America des Cayes.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Worldometers Dostupné online
  2. On Words: Insight Into how Our Words Work -- and Don't Dostupné online
  3. DANTICAT, Edwidge. The Long Legacy of Occupation in Haiti. The New Yorker [online]. 2015-07-28 [cit. 2022-07-15]. Dostupné online. 
  4. VULSER, Nicole. Perfume manufacturers must cope with the scarcity of precious supplies. the Guardian [online]. 2014-03-04 [cit. 2022-07-15]. Dostupné online. 
  5. Britannica Dostupné online
  6. Haiti Planning to Develop 1,000 Hotel Rooms on Ile a Vache. Caribbean Journal [online]. 2014-08-31 [cit. 2022-07-15]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]