Přeskočit na obsah

Leopold Kohr

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Leopold Kohr
Narození5. října 1909
Oberndorf bei Salzburg
Úmrtí26. února 1994 (ve věku 84 let)
Gloucester
Alma materVídeňská univerzita
Univerzita Innsbruck
PracovištěAberystwythská univerzita
OceněníCena za správný život (1983)
čestná dekorace ve zlatě Čestného odznaku za zásluhy o Rakouskou republiku
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Leopold Kohr (5. října 1909 Oberndorf bei Salzburg26. února 1994 Gloucester) byl rakouský politolog, právník, ekonom, filosof a spisovatel židovského původu. Publikoval také pod jménem Hans Kohr.

Absolvoval Innsbruckou univerzitu, Vídeňskou univerzitu a London School of Economics, v letech španělské občanské války působil jako reportér u republikánských jednotek. Po anšlusu Rakouska emigroval do zámoří a živil se jako zlatokop na kanadském severu, až v roce 1943 dostal místo na Rutgers University. Patřil k vůdčím postavám exilového Hnutí za svobodné Rakousko, také propagoval v USA píseň Tichá noc, složenou v jeho rodné vesnici. Po druhé světové válce působil na Portorické univerzitě a Aberystwythské univerzitě.

Hlásil se k filosofickému anarchismu, proslavil se sloganem „malé je milé“, který od něj převzal Ernst Friedrich Schumacher.[1] Podporoval co největší decentralizaci rozhodování o veřejných záležitostech, protože lidé se podle něj mohou identifikovat jen s takovými institucemi, které neztratí lidský rozměr. Ve své klíčové knize The Breakdown of Nations vyslovil tezi, že malé státy fungují lépe než velké říše, které neumějí zvládat kritické situace a snadno se rozpadají. Je autorem koncepce, podle níž by Evropská unie neměla být tvořena státy, ale historickými a kulturními regiony, v nichž by počet obyvatel nepřesáhl patnáct milionů.[2] Koncem šedesátých let se angažoval v boji ostrova Anguilla za nezávislost na Spojeném království. Jeho myšlenky silně inspirovaly pacifistické a environmentální aktivisty, v roce 1983 převzal Cenu za správný život, v roce 1989 byl vyznamenán Čestným odznakem Za zásluhy o Rakouskou republiku a v roce 2013 mu byl v Oberndorfu odhalen pomník.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Encyclopaedia Britannica Dostupné online
  2. Design as Politics Dostupné online Archivováno 28. 9. 2020 na Wayback Machine.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]