Leontýnský zámek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Leontýnský zámek
Lovecký zámeček Leontýn (Leontýnský zámek)
Lovecký zámeček Leontýn (Leontýnský zámek)
Základní informace
Sloh novogotický
Architekt J. B. Urban
Výstavba 1820
Přestavba 1855-1856, 1893/1894
Stavebník Karel Egon Fürstenberk
Další majitelé Fürstenberkové, páni z Khevenhülleru
Poloha
Adresa Roztoky 52, Roztoky u Křivoklátu, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Leontýnský zámek
Leontýnský zámek
Leontýnský zámek, Česko
Další informace
Rejstříkové číslo památky 28858/2-2729 (PkMISSezObr)
Web www.leontyn.cz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Leontýnský zámek (též Leontýn) stojí přibližně 8 km na jih od Křivoklátu na místě původního dvora Obora. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Klasicistní zámeček nechal v roce 1820 vystavět Karel Egon Fürstenberk. Tehdy nesl název Obora. V letech 1865-1866 jej kníže Max Fürstenberk nechal přestavět pro svoji manželku, kněžnu Leontýnu z Khevenhülleru, který provedl architekt J. Jirusch. Zároveň došlo k jeho přejmenování na Leontýnský zámek. Někdy v letech 1893 nebo 1894 bylo přistavěno patro a objekt J. B. Urbanem přestavěn v duchu anglické novogotiky. V roce 1929 získal panství stát a na zámek umístil ředitelství správy státních lesů Obora. Od roku 1950 zámeček krátkou dobu využívala škola pro vadu řeči v Praze a následně i PTP. Časté střídání majitelů mělo za důsledek zdevastování zámečku a okolí. V roce 1964 se dostal do vlastnictví národního výboru hlavního města Prahy, který provedl generální opravu a umístil se Ústav sociální péče pro mládež. Až do roku 1982 zde pracovaly řádové sestry boromejky.

Nedaleko zámku se nachází kaple sv. Václava vystavěná roku 1866, v níž se nachází obraz sv. Václava vytvořený malířem J. Kroupou.

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Zámek se nachází v těsné blízkosti silnice II/236 od Roztok u Křivoklátu na Karlov. Místem také prochází zelená turistická značka z rozcestí Dlouhý hřeben na Nový Jáchymov a začínají zde modře značená turistická stezka mířící na Karlovu Ves a červená směrem na Karlov.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-06-29]. Identifikátor záznamu 140191 : zámek - lovecký zámeček Leontýn s angl. parkem. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]