Leontýnský zámek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Leontýnský zámek
Lovecký zámeček Leontýn (Leontýnský zámek)
Lovecký zámeček Leontýn (Leontýnský zámek)
Základní informace
Slohnovogotický
ArchitektJ. B. Urban
Výstavba1820
Přestavba1855–1856, 1893/1894
StavebníkKarel Egon Fürstenberk
Další majiteléFürstenbergové
páni z Khevenhülleru
Poloha
AdresaRoztoky 52, Roztoky u Křivoklátu, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Leontýnský zámek
Leontýnský zámek
Další informace
Rejstříkové číslo památky28858/2-2729 (PkMISSezObrWD)
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Leontýnský zámek (též Leontýn) stojí přibližně osm kilometrů jižně od Křivoklátu na místě původního dvora Obora. Je chráněn jako kulturní památka.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Klasicistní zámeček nechal v roce 1820 vystavět Karel Egon z Fürstenbergu. Tehdy nesl název Obora. V letech 1865–1866 jej kníže Max Egon Fürstenberg nechal přestavět pro svoji manželku, kněžnu Leontýnu z Khevenhülleru, který provedl architekt J. Jirusch. Zároveň došlo k jeho přejmenování na Leontýnský zámek. Někdy v letech 1893 nebo 1894 bylo přistavěno patro a objekt J. B. Urbanem přestavěn v duchu anglické novogotiky. V roce 1929 zámek získal stát a umístil do něj ředitelství správy státních lesů Obora. Od roku 1950 zámeček krátkou dobu využívala škola pro vadu řeči v Praze a následně i pomocný technický prapor. Časté střídání majitelů mělo za důsledek zdevastování zámečku a okolí. V roce 1964 se dostal do vlastnictví národního výboru hlavního města Prahy, který provedl generální opravu a umístil do něj Ústav sociální péče pro mládež. Až do roku 1982 zde pracovaly řádové sestry boromejky.

Nedaleko zámku se nachází kaple svatého Václava vystavěná roku 1866, v níž se nachází obraz svatého Václava vytvořený malířem J. Kroupou.

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Zámek se nachází v těsné blízkosti silnice II/236 od Roztok u Křivoklátu na Karlov. Místem také vede zeleně značená turistická trasa z rozcestí Dlouhý hřeben do Nového Jáchymova a začínají zde modře značená turistická trasa do Karlovy Vsi a červeně značená ke Karlovu.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-06-29]. Identifikátor záznamu 140191 : Zámek – lovecký zámeček Leontýn s angl. parkem. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]