Ledovec Sulitjelma

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ledovec Sulitjelma
Sállajiegŋa-0649.jpg
Typ údolní ledovec
Lokace Nordland, Norsko; [Norrbotten (kraj)
Délka 9 km
Rozloha 24 km²
Tloušťka 300 m
Nejvyšší bod 1680 m n. m.
Nejnižší bod 830 m n. m.
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ledovec Sulitjelma (norsky Sulitjelmaisen, švédsky Sállajiegŋa, lulejskou sámštinou Sállajiegņa nebo Salajekna) je jedním z největších ledovců v pevninském Norsku. Z celkové plochy 24 km² leží 3/4 na území Norska a 1/4, jeho východní část, zasahuje do Švédska. Norská část se nachází na území obce Fauske v okrese Nordland, asi 40 km východně od samotného města východně od města Fauske. Švédská část ledovce (kde je označován jako Salajekna) leží na hranici obcí Arjeplog a Jokkmokk v kraji Norrbotten. Když by se vzal do úvahy celý ledovec, jednalo se o největší ledovec ve Švédsku.

Nejvyšší bod ledovce je v nadmořské výšce 1680 m a jeho nejnižší bod je ve výšce 830 m. Ledovec v posledních letech ustoupil. Jezero Låmivatnet leží hned jižně od ledovce;[1] ten se na svém konci chová jako přírodní přehrada, která blokuje odtok a tající vodu z ledovce, který vytváří toto jezero Låmivatnet.

Stockholmská univerzita provozuje automatickou meteorologickou stanici poblíž čela ledovce.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sulitjelma Glacier na anglické Wikipedii.

  1. ANDREASSEN, Liss M; ELVEHØY, Hallgeir; JACKSON, Miriam; GIESEN, Rianne H; WINKLER, Stefan. Glaciological investigations in Norway 2007. Redakce Kjøllmoen Bjarne.Chybí název periodika! NVE Report 3 2008, 91 p + app, 2008. (anglicky) 
  2. Salajekna climate station [online]. Institutionen för naturgeografi och kvartärgeologi - Stockholms universitet. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2012-04-15. (Swedish) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]