Layla

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Layla
Singl od Derek and the Dominos
Z albaLayla and Other Assorted Love Songs
Strana B"I Am Yours"
Vydáno1971
NahránoCriteria Studios, Miami, srpen–září 1970
FormátVinyl
Žánrblues rock
Délka7:02 až 7:11 (s piano codou; záleží na verzi)
2:43 (1971 singl bez piána)
VydavatelstvíAtco (USA), RSO, Polydor
ProducentTom Dowd, Derek and the Dominos
AutorEric Clapton/Jim Gordon

"Layla" je skladba, kterou napsal Eric Clapton a Jim Gordon, a která byla původně vydána jejich skupinou Derek and the Dominos jako třináctá skladba z alba Layla and Other Assorted Love Songs (listopad 1970). Je považována za jeden z rockových love songů,[1] známý svojí nezaměnitelnou kytarovou figurou, které hrály Eric Clapton a Duane Allman a klavírní coda, která je v druhé polovině skladby. Tyto skvělé kontrastní chody byly samostatně složeny Claptonem a Gordonem.

Skladba byla inspirována klasickou perskou poezií Layla a Madžnun od básníka Nizámí Gandževího, jejíž kopii dal Claptonovi Ian Dallas. Kniha je příběh o mladém muži, který se beznadějně zamiloval do krásné, ale nedosažitelné ženy a zblázní se, protože se s ní nemohl oženit.[2][3] Clapton ve své autobiografii uvádí: "Ian Dallas mi vyprávěl příběh Layly a Madžnúna, v němž se mladý muž Madžnún vášnivě zamiluje do krásné Layly, ale její otec mu zakáže oženit se s ní a stává se šíleným touhou po ní. "[4]

Píseň byla věnována modelce Pattie Boydové, která byla v době jejího vzniku manželkou George Harrisona. Za Claptona se provdala roku 1979.[5]

Skladba "Layla" nebyla během jejího původního vydání úspěšná.[6] Byla však pozitivně hodnocena kritiky a je často považována za jednu z nejlepších rockových skladeb všech dob. Dvě verze dosáhly úspěchu v hudebních žebříčcích, první v roce 1972 a druhá (bez klavírní cody) o 20 let později jako akustická "unplugged" verze hraná Claptonem. V roce 2004 se skladba "Layla" umístila na 27. místě v seznamu 500 nejlepších písní všech dob časopisu Rolling Stone a akustická verze vyhrála v roce 1993 cenu Grammy v kategorii "Best Rock Song".

Sestava[editovat | editovat zdroj]

Originální verze
Verze "Unplugged"

Pozice v žebříčcích[editovat | editovat zdroj]

Žebříček (1972 1982, 1992) Vrcholové
pozice
Austrálie (ARIA Charts)[7] 7
Kanada (RPM Top Singles) 9
Irsko (IRMA) 4
Nový Zéland (RIANZ)[8] 2
Polsko (ZPAV) 10
Spojené království (UK Singles Chart) 4
USA (Billboard Hot 100) 10

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Layla na slovenské Wikipedii a Layla na anglické Wikipedii.

  1. ERLEWINE, Stephen Thomas. Layla [online]. AllMusic. Dostupné online. 
  2. MCKEEN, William. Rock and roll is here to stay: an anthology. [s.l.]: W. W. Norton & Company, 2000. Dostupné online. S. 127. Clapton poured all he had into Layla's title track, which was inspired by the Persian love story he had read, the story of Layla and Majnun.. 
  3. SANTORO, Gene. Dancing in Your Head: Jazz, Blues, Rock, and Beyond. [s.l.]: Oxford University Press US, 1995. Dostupné online. S. 62. V té době začail číst The story of Layla and Majnun od perského básníka Nizámí Gandževího. 
  4. Clapton, Eric. Clapton: The Autobiography. New York: Broadway Books, 2007 at p. 107.
  5. Archivovaná kopie. abcnews.go.com [online]. [cit. 2015-04-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-05-12. 
  6. Paul Gambaccini et al. Derek and the Dominoes (sic) – Layla and Other Assorted Love Songs. Retrieved 6 July 2005.
  7. Eric Clapton - Layla (acoustic) (song) [online]. Australian-charts.com. Dostupné online. 
  8. Layla, by Eric Clapton [online]. Flavour of New Zealand [cit. 2014-12-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-09-24. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]