Laurentidy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Laurentinská vysočina
Laurentides
Laurentians
Parc national des Hautes-Gorges, Charlevoix

Nejvyšší bod 1166 m n. m. (Mont Raoul Blanchard)
Délka 500 km

Nadřazená jednotka Kanadský štít
Sousední
jednotky
Adirondacks, Laurentinská nížina

Světadíl Severní Amerika
Stát KanadaKanada Kanada
Povodí řeka svatého Vavřince
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Laurentinská vysočina,[1] též Laurentidy[2] (francouzsky Laurentides, anglicky Laurentians) jsou nevysoká, rozsáhlá a stará pohoří v jižním QuébecuKanadě. Jméno dostaly podle řeky svatého Vavřince (francouzsky Fleuve Saint-Laurent). Táhnou se podél levého břehu řeky svatého Vavřince a Ottawy a tvoří jižní okraj Kanadského štítu. Nejvyšší nadmořské výšky dosahují vrcholem Mont Raoul Blanchard (1166 m n. m.) severovýchodně od města QuébecReserve Faunique des Laurentides. Řeky Gatineau, L'Assomption, Lièvre, Montmorency, Nord, Ottawa a Saint-Maurice vytékají z jezer v Laurentidách.

Dále na jih v americkém státě New York se táhne Adirondacké pohoří, které je vlastně pokračováním Laurentid, přestože bývá někdy chybně přiřazováno k Apalačským horám.

I když se jeden z québeckých krajů nazývá Laurentides, horské pásmo prochází čtyřmi dalšími kraji: Capitale-Nationale, Outaouais, Lanaudière a Mauricie. Podhůří Laurentid dosahuje až do severovýchodního Ontaria, zejména kolem Bonnechere a Combermere na západ od Ottawy jako Laurentian Highlands, Madawaska Highlands, vrchovina kolem řeky Madawaska a jezera Opeongo, jakož i Opeongo Hills.

Laurentidy jsou jedním z nejstarších pohoří na světě. Tvoří je prekambrické horniny.[3] Laurentidy představují centrální část grenvillského orogénu, jehož stáří se odhaduje až na 1100 až 1000 miliónů let. Milióny let eroze srovnaly povrch Laurentid do jednotné zvlněné krajiny s hřebeny převážně kolem 900 m n. m. Oblast je hustě zalesněná a najdeme zde velké množství jezer. Mezi významné zástupce fauny patří vlk, medvěd baribal, los, jelenec běloocasý či bobr.

Národní parky a rezervace[editovat | editovat zdroj]

V Laurentidách se nachází celá řada přírodních nebo národních parků a zvířecích rezervací:

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BOHÁČ, Pavel, a kolektiv. Index českých exonym: standardizované podoby, varianty. 3., rozš. a aktualiz. vyd. Praha: Český úřad zeměměřický a katastrální, 2019. 212 s. (Geografické názvoslovné seznamy OSN - ČR). ISBN 978-80-88197-16-4. S. 90. Zastaralé jméno: Laurentinská vysočina. 
  2. Malá Československá encyklopedie ČSAV. Svazek III. svazek I–L. Praha: Academia, 1987. Heslo Laurentinská pahorkatina, s. 739. 
  3. Encyclopædia Britannica "Laurentian Mountains (mountains, Canada) -- Britannica Online Encyclopedia Archivováno 24. 10. 2007 na Wayback Machine", Encyclopædia Britannica,© 2007. Retrieved on March 9, 2007