Laurentidy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Laurentinská vysočina
Laurentides
Laurentians
Parc national des Hautes-Gorges, Charlevoix

Nejvyšší bod1166 m n. m. (Mont Raoul Blanchard)
Délka500 km

Nadřazená jednotkaKanadský štít
Sousední
jednotky
Adirondacks, Laurentinská nížina

SvětadílSeverní Amerika
StátKanadaKanada Kanada
Map
Povodířeka svatého Vavřince
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Laurentinská vysočina,[1] též Laurentidy[2] (francouzsky Laurentides, anglicky Laurentians) jsou nevysoká, rozsáhlá a stará pohoří v jižním QuébecuKanadě. Jméno dostaly podle řeky svatého Vavřince (francouzsky Fleuve Saint-Laurent). Táhnou se podél levého břehu řeky svatého Vavřince a Ottawy a tvoří jižní okraj Kanadského štítu. Nejvyšší nadmořské výšky dosahují vrcholem Mont Raoul Blanchard (1166 m n. m.) severovýchodně od města QuébecReserve Faunique des Laurentides. Řeky Gatineau, L'Assomption, Lièvre, Montmorency, Nord, Ottawa a Saint-Maurice vytékají z jezer v Laurentidách.

Dále na jih v americkém státě New York se táhne Adirondacké pohoří, které je vlastně pokračováním Laurentid, přestože bývá někdy chybně přiřazováno k Apalačským horám.

I když se jeden z québeckých krajů nazývá Laurentides, horské pásmo prochází čtyřmi dalšími kraji: Capitale-Nationale, Outaouais, Lanaudière a Mauricie. Podhůří Laurentid dosahuje až do severovýchodního Ontaria, zejména kolem Bonnechere a Combermere na západ od Ottawy jako Laurentian Highlands, Madawaska Highlands, vrchovina kolem řeky Madawaska a jezera Opeongo, jakož i Opeongo Hills.

Laurentidy jsou jedním z nejstarších pohoří na světě. Tvoří je prekambrické horniny.[3] Laurentidy představují centrální část grenvillského orogénu, jehož stáří se odhaduje až na 1100 až 1000 miliónů let. Milióny let eroze srovnaly povrch Laurentid do jednotné zvlněné krajiny s hřebeny převážně kolem 900 m n. m. Oblast je hustě zalesněná a najdeme zde velké množství jezer. Mezi významné zástupce fauny patří vlk, medvěd baribal, los, jelenec běloocasý či bobr.

Národní parky a rezervace[editovat | editovat zdroj]

V Laurentidách se nachází celá řada přírodních nebo národních parků a zvířecích rezervací:

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BOHÁČ, Pavel, a kolektiv. Index českých exonym: standardizované podoby, varianty. 3., rozš. a aktualiz. vyd. Praha: Český úřad zeměměřický a katastrální, 2019. 212 s. (Geografické názvoslovné seznamy OSN - ČR). ISBN 978-80-88197-16-4. S. 90. Zastaralé jméno: Laurentinská vysočina. 
  2. Malá Československá encyklopedie ČSAV. Svazek III. svazek I–L. Praha: Academia, 1987. Heslo Laurentinská pahorkatina, s. 739. 
  3. Encyclopædia Britannica "Laurentian Mountains (mountains, Canada) -- Britannica Online Encyclopedia Archivováno 24. 10. 2007 na Wayback Machine.", Encyclopædia Britannica,© 2007. Retrieved on March 9, 2007

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]