Laurentidy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Laurentidy
Laurentides
Laurentians
Parc national des Hautes-Gorges, Charlevoix

Nejvyšší bod 1166 m n. m. (Mont Raoul Blanchard)
Délka 500 km

Nadřazená jednotka Kanadský štít
Sousední
jednotky
Adirondacks, Laurentinská nížina

Světadíl Severní Amerika
Stát Kanada Kanada
Povodí Řeka svatého Vavřince
Souřadnice

Laurentidy (francouzsky Laurentides, anglicky Laurentians) jsou nevysoká, rozsáhlá a stará pohoří v jižním QuébecuKanadě. Jméno dostaly podle Řeky svatého Vavřince (francouzsky Fleuve Saint-Laurent). Táhnou se podél levého břehu Řeky svatého Vavřince a Ottawy a tvoří jižní okraj Kanadského štítu. Nejvyšší nadmořské výšky dosahují vrcholem Mont Raoul Blanchard (1166 m n. m.) severovýchodně od města QuébecReserve Faunique des Laurentides. Řeky Gatineau, L'Assomption, Lièvre, Montmorency, Nord, Ottawa a Saint-Maurice vytékají z jezer v Laurentidách.

Dále na jih v americkém státě New York se táhne Adirondacké pohoří, které je vlastně pokračováním Laurentid, přestože bývá někdy chybně přiřazováno k Apalačským horám.

I když se jeden z québeckých krajů nazývá Laurentides, horské pásmo prochází čtyřmi dalšími kraji: Capitale-Nationale, Outaouais, Lanaudière a Mauricie. Podhůří Laurentid dosahuje až do severovýchodního Ontaria, zejména kolem Bonnechere a Combermere na západ od Ottawy jako Laurentian Highlands, Madawaska Highlands, vrchovina kolem řeky Madawaska a jezera Opeongo, jakož i Opeongo Hills.

Laurentidy jsou jedním z nejstarších pohoří na světě. Tvoří je prekambrické horniny.[1] Laurentidy představují centrální část grenvillského orogénu, jehož stáří se odhaduje až na 1100 až 1000 miliónů let. Milióny let eroze srovnaly povrch Laurentid do jednotné zvlněné krajiny s hřebeny převážně kolem 900 m n. m. Oblast je hustě zalesněná a najdeme zde velké množství jezer. Mezi významné zástupce fauny patří vlk, medvěd baribal, los, jelenec běloocasý či bobr.

V Laurentidách se nachází celá řada přírodních nebo národních parků a zvířecích rezervací:

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Encyclopædia Britannica "Laurentian Mountains (mountains, Canada) -- Britannica Online Encyclopedia", Encyclopædia Britannica,© 2007. Retrieved on March 9, 2007