Laurentidy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Laurentidy
Laurentides
Laurentians

Parc national des Hautes-Gorges, Charlevoix

Nejvyšší bod Mont Raoul Blanchard (1166 m n. m.)
Délka 500 km

Nadřazená jednotka Kanadský štít
Sousední
jednotky
Adirondacks, Laurentinská nížina

Světadíl Severní Amerika
Stát Kanada Kanada
Povodí Řeka svatého Vavřince
Souřadnice 47° s. š., 74° z. d.

Laurentidy (francouzsky Laurentides, anglicky Laurentians) jsou nevysoká, rozsáhlá a stará pohoří v jižním QuébecuKanadě. Jméno dostaly podle Řeky svatého Vavřince (francouzsky Fleuve Saint-Laurent). Táhnou se podél levého břehu Řeky svatého Vavřince a Ottawy a tvoří jižní okraj Kanadského štítu. Nejvyšší nadmořské výšky dosahují vrcholem Mont Raoul Blanchard (1166 m n. m.) severovýchodně od města QuébecReserve Faunique des Laurentides. Řeky Gatineau, L'Assomption, Lièvre, Montmorency, Nord, Ottawa a Saint-Maurice vytékají z jezer v Laurentidách.

Dále na jih v americkém státě New York se táhne Adirondacké pohoří, které je vlastně pokračováním Laurentid, přestože bývá někdy chybně přiřazováno k Apalačským horám.

I když se jeden z québeckých krajů nazývá Laurentides, horské pásmo prochází čtyřmi dalšími kraji: Capitale-Nationale, Outaouais, Lanaudière a Mauricie. Podhůří Laurentid dosahuje až do severovýchodního Ontaria, zejména kolem Bonnechere a Combermere na západ od Ottawy jako Laurentian Highlands, Madawaska Highlands, vrchovina kolem řeky Madawaska a jezera Opeongo, jakož i Opeongo Hills.

Laurentidy jsou jedním z nejstarších pohoří na světě. Tvoří je prekambrické horniny.[1] Laurentidy představují centrální část grenvillského orogénu, jehož stáří se odhaduje až na 1100 až 1000 miliónů let. Milióny let eroze srovnaly povrch Laurentid do jednotné zvlněné krajiny s hřebeny převážně kolem 900 m n. m. Oblast je hustě zalesněná a najdeme zde velké množství jezer. Mezi významné zástupce fauny patří vlk, medvěd baribal, los, jelenec běloocasý či bobr.

V Laurentidách se nachází celá řada přírodních nebo národních parků a zvířecích rezervací:

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Encyclopædia Britannica "Laurentian Mountains (mountains, Canada) -- Britannica Online Encyclopedia", Encyclopædia Britannica,© 2007. Retrieved on March 9, 2007