Latma

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Latma je izraelské sdružení zabývající se kritikou médií. Je známa především díky svým satirickým divadelním vystoupením, která jsou publikována na internetu.

Latma byla založena v roce 2008 skupinou novinářů, kteří se shodli, že "jediným způsobem zlepšení veřejné diskuse v Izraeli je odhalení skutečné tváře zpráv a veškeré novinařiny." Od svého založení skupina předkládá a kritizuje případy, v nichž izraelská média přinesla konzumentům zjevné nesmysly, či se přiklonila k politické levici. Internetová stránka kritizuje média, reportéry, moderátory a novináře. Kritika se soustřeďuje především na zjevně politicky podjaté články, ale zabývá se i jinými novinářskými chybami předních izraelských médií.

Hlavní editorkou Latmy je komentátorka izraelských novin The Jerusalem Post Caroline Glick. Kritiky píší Šuky Blass a Avišaj Ivri. Ředitelem je Šlomo Blass.

Latma TV[editovat | editovat zdroj]

Kmenové zprávy[editovat | editovat zdroj]

Nejznámější činností skupiny jsou Kmenové zprávy, představení imitující zpravodajskou relaci, v níž vystupuje Ronit Šapira (za svobodna Avrahamof) a Elchanan Even-Chen. CBS News charakterizovala představení jako parodii na hlavní zpravodajskou relaci týdne. "Hlasatel vám sdělí, co si máte myslet, ještě dříve, než jsou prezentována fakta",[1] což se často stává v izraelských médiích.

Podle Caroline Glick byla skupina založena, aby satiricky reagovala na příklon izraelského zpravodajství k levici.[2]

Podle deníku The New York Times Latma je iniciativou washingtonského think-tanku Center for Security Policy.[3]

Scénáře Latmy píše Tal Gil'ad, redaktorem je Avišaj Ivri, režiséři jsou Aviv a Joni Karsutzki, texty písní píší Noam Jacobson a Jehuda Safra. K obsahu dále přispívají Šlomi Catz and Itaj Elicur. Předními herci Latmy jsou Ronit Šapira (za svobodna Avrahamof), Elchanan Even-Chen a Noam Jacobson.

We Con the World[editovat | editovat zdroj]

3. června 2010 Latma publikovala videoklip We Con the World v němž satiricky reagovala na politické záměry aktivistů plavících se na lodi Mavi Marmara.[4] Klip byl parodií na píseň z roku 1985 "We Are the World," od Michaela Jacksona a Lionela Richieho.[5] Tiskový odbor izraelské vlády poslal tento klip novinářům. O tři hodiny později byla novinářům zaslána omluva s tím, že klip byl "publikován omylem."[5][6][7] Klip získal tři milióny zhlédnutí, než byl znepřístupněn na stránce YouTube kvůli námitce ze strany vlastníků autorských práv parodované písně.[8] Později byl přístup ke klipu obnoven.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

 • Latma získala ocenění Israel Media Watch v roce 2011.[9] Podle Israel Media Watch, Latma vyvažuje levicový sklon hlavních izraelských levicových satirických pořadů.[10]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky v textu[editovat | editovat zdroj]

 1. Israeli "Newscast" Satirizes Raid Critics, June 4, 2010, Dan Raviv.
 2. One on One: Right hook to the funny bone of the body politic, The Jerusalem Post, 3/18/2009.
 3. Israelis Explain, and Mock, Flotilla Clash, June 4, 2010, Rober Mackey, New York Times.
 4. Barillas, Martin(June 4, 2010),, Energy Publisher, http://www.energypublisher.com/article.asp?id=34229 .
 5. a b PR blunder: Israeli government’s press office sends Flotilla incident parody video to journalists June 4, 2010, BNO News.
 6. (in Dutch), NL: NU, http://www.nu.nl/algemeen/2262684/israelische-excuses-pr-blunder.html .
 7. Gaffe di Israele: video-farsa sulla strage della nave, La Stampa (4/6/2010)
 8. YouTube removes ‘We Con the World’ video, The Jerusalem Post 14-06-2010
 9. Hartman, Ben. ‘Post’ Reporter, Latma Site Win Award for Media Criticism [online]. The Jerusalem Post, January 3, 2011 [cit. 2011-01-03]. Dostupné online. (anglicky) 
 10. Pollak, Eli; Medad, Israel."One-sided humor is not funny", The Jerusalem Post, August 17, 2011. Ověřeno k August 18, 2011.