Lassen Peak

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lassen Peak
Lassen Peak
Lassen Peak

Vrchol 3187 m n. m.
Prominence 5 229 ft
Poloha
Světadíl Severní Amerika
Státy USA Kalifornie, USA
Pohoří Kaskádové pohoří
Souřadnice
Lassen Peak
Lassen Peak
Typ stratovulkán
Erupce 1917
Hornina sopečné
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lassen Peak je v současnosti neaktivní sopka, nacházející se v Kalifornii, USA v Kaskádovém pohoří. Je nejjižnější sopkou Kaskádového pohoří a zároveň jednou ze dvou (druhá je St. Helens), které eruptovaly v 20. století. Je součástí národního parku Lassen Volcanic National Park.

Stratovulkán je pojmenován po dánském kováři, rančerovi a prospektorovi Peteru Lassenovi, který doprovázel výpravy do Kalifornie v dobách zlaté horečky. Lassen Peak je znám i tím, že má nejvyšší průměrné roční úhrny srážek v jižní části pohoří. Sněhová pokrývka dosahuje až 16 m, v některých letech ale až 25 m.

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Sopečná aktivita v oblasti Lassen Peaku se datuje do období před 600 000 lety, kdy došlo k vytvoření vulkánu Brokenoff. Během čtyřistatisícileté aktivity se erupční centra přesouvala na severní stěnu vulkánu, kde se vytvořilo několik lávových dómů (Bumpass Mountain, Ski Heil Peak, Reading Peak), mezi nimi i samotný Lassen Peak. Ten vznikl před 28 000 lety. Poslední erupce v oblasti Lassen Peak se odehrály v letech 800, 880, 980, 1650. Úplně poslední erupcí byla freatická erupce, která začala 30. května 1914 a skončila v červnu 1917. Od této události nejeví sopka žádné známky aktivity.


Pohled na Kings Creek, v pozadí Lassen Peak
Pohled na Kings Creek, v pozadí Lassen Peak

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lassen Peak na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]