Lípa na Babí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu Památný strom (chráněný)
Lípa na Babí
březen 2011
březen 2011
Druh lípa velkolistá
Tilia platyphyllos[1]
Evidenční č. 103102 (9902)
Ochrana od 14. prosince 1990[1]
Poloha
Kraj Jihočeský
Okres Český Krumlov
Obec Dolní Dvořiště
Katastr Dolní Dvořiště, Jenín
Poloha zaniklá osada Babí
Seznam PS v okrese Český Krumlov
Souřadnice
Lípa na Babí
Lípa na Babí
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lípa na Babí je starý památný strom, který roste v zaniklé osadě Babí u Jenína. Přestože jde o jeden z nejmohutnějších (a zřejmě i nejstarších) stromů jižních Čech, není příliš známý. Na rozdíl od většiny památných stromů neroste tato lípa v žádném velkém městě, u hradu, zámku, nebo jiného turistického cíle, nevedou k ní ani cyklostezky nebo turistické trasy, takže po zániku malé obce zůstala prakticky zapomenutá.

Základní údaje[editovat | editovat zdroj]

Stav stromu a údržba[editovat | editovat zdroj]

Strom byl poškozený bleskem, z dutého kmene zůstala živá zhruba třetina, zbytek odumřel a postupně se rozpadá. Sanace zřejmě nikdy nebyla provedena.

Historie a pověsti[editovat | editovat zdroj]

Pokud se ke stromu vztahovaly nějaké pověsti, došlo pravděpodobně k jejich zapomenutí. Osada Babí, kde strom roste, totiž zanikla před více než 50 lety.

Osada byla prvně uváděna v roce 1262, místní obyvatelé prováděli robotu ve formě strážné služby (zajišťovalo ji sedm místních mužů). Roku 1459 si na Babí podle historických pramenů postavil Georgi Vinš statek (ty byly tehdy na Babí čtyři). Je možné, že lípa byla vysazena při založení statku, jak bylo tehdy běžné. Na přelomu 17./18. století bylo již statků šest a v roce 1930 bylo ve vesnici 91 obyvatel ve 14 domech.[2]

Po válce a odsunu Němců v roce 1946 nebylo Babí pro vzdálenost od civilizace znovu osídlené, statky byly počínaje rokem 1952 postupně sbourány. Lípa se tak stala živoucím památníkem dávné obce.

Další zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Obec (a po ní i lípa) je často nesprávně označovaná jako Babín (resp. lípa u Babína). Jde ale o novodobou zkomoleninu. Správný název je Babí, po staru Babie, Bamberg nebo Villa Pabemberg. Na historické mapě serveru mapy.cz je prohozena poloha obce Babí s obcí Kropfetschlag.

Památné a významné stromy v okolí[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]