Kusum Kanguru

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Kusum Kanguru
Vrchol 6367 m n. m.
Poloha
Světadíl Asie
Státy Nepál
Pohoří Himaláje
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Kusum Kanguru SE face.jpg

Kusum Kanguru (též nazývaná Kusum Kangguru, Kusum Kangru, Kusum Kang, Kusumkhang Karda nebo Mount Kanguru) je hora v Himalájích v severovýchodním Nepálu, oblast Khumbu.

Její jméno Kusum Kanguru znamená "tři sněhobílí bohové", což v šerpském jazyce odkazuje na trojitý vrchol hory a je jednou z prvních vysokých zasněžených hor, kterou je vidět při trekkingu do základního tábora Mount Everest. Severně od 6 367 m vysokého Kusum Kanguru leží Kyashar (6769 m), s nímž je spojen hřebenem a 8 km východně Mera Peak (6476 m).

Historie výstupů[editovat | editovat zdroj]

Z dvaceti dvou pokusů o výstup na vrchol vysoký 6 367 metrů (6 369 m nebo 6 370 m podle jiných mapových zdrojů) v letech 1978 až 1998 bylo hlášeno devět úspěšných expedic.

Po neúspěšných pokusech britských, japonských a dvou novozélandských expedic, japonská expedice vedená Kenem Kanazawou dosáhla nižšího severovýchodního vrcholu 9. října 1979.

První úspěšný výstup na hlavní vrchol provedl Bill Denz z Nového Zélandu dne 7. října 1981. Druhý výstup se podařil o pět dní později, dne 12. října 1981, japonskému týmu jinou cestou.

V následujících letech byly otevřeny nové trasy, všechny z technického hlediska velmi náročné.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kusum Kanguru na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]