Kupolní pec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kupolní pec

Kupolní pec (též kupolová pec nebo kuplovna; název je odvozen od kupole) je tavicí zařízení používané ve slévárnách pro výrobu litiny a některých bronzů. Kupolní pec může mít téměř jakékoli prakticky využitelné rozměry. Velikost se vyjadřuje průměrem pece a pohybuje se od 50 cm do 4 m[1]. Pec má válcový tvar a je umístěna svisle, obvykle je postavena na čtyřech nohách. Vzhledově se podobá velkému komínu.

Ve spodní část válce jsou umístěna dvířka otevíraná výkyvně dolů a ven. Horní část, kterou odcházejí plyny, může být otevřená nebo osazena zastřešujícím vrcholem, který brání pronikání deště do pece. Pro snížení emisí může být pec osazena vrcholem, který odvádí plyny do zařízení, kde se ochladí a odstraní se z nich pevné částice.

Plášť pece, obvykle vyrobený z oceli, má vyzdívku z žáruvzdorných cihel a žáruvzdorné malty. Spodek je podobný, používá se však často směs jílu a písku, protože jde o dočasnou izolaci. Dolní izolace je slačena nebo "udusána" proti spodním dveřím. Některé kupolní pece mají chlazený plášť a vstřikování kyslíku pro vyšší teplotu spalování koksu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cupola furnace na anglické Wikipedii.

  1. Intelligent Control of Cupola Melting, E.D. Larsen, Et. All, Lockheed Martin Idaho Technologies Company, June 1997[1]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]