Kristina Höschlová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kristina Höschlová
Kristina Höschlová.jpg
Narození 7. května 1979 (39 let)
Praha
Rodiče Cyril Höschl a Jitka Štenclová
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kristina Höschlová (* 7. května 1979 Praha) je česká lékařka a záchranářka se specializací na horskou medicínu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Je dcerou psychiatra Cyrila Höschla a akademické malířky Jitky Štenclové.[1] Má tři sourozence: starší sestru Karolinu a mladší bratry Cyrila a Patrika.

Po absolvování Arcibiskupského gymnázia a Hudební školy hlavního města Prahy vystudovala medicínu na 3. lékařské fakultě UK v Praze a specializuje se na anesteziologii a intenzívní péči, urgentní medicínu (záchranářství) a horskou medicínu.

Po studiu šest let působila na anesteziologicko-resuscitačním oddělení ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady v Praze, z toho v letech 2005 až 2007 dočasně pracovala jako urgentní lékařka v alpských lyžařských střediscích ve Švýcarsku a ve Francii a na ARO v Jablonci nad Nisou. Již během studia medicíny začala v roce 1999 působit u soukromé záchranné služby Asociace samaritánů ČR a od roku 2004 tam pracuje jako lékařka.[2]

V roce 2014 byla s Lékaři bez hranic na měsíčním pobytu v nemocnici v afghánské provincii Kundúz, kde pracovala jako anestezioložka.[3] V roce 2015 absolvovala mezinárodní Master kurz horské medicíny na univerzitě v italském Varese. Současně pracuje jako lékařka letecké a pozemní záchranné služby Libereckého kraje. V zimních sezónách 2006, 2015 a 2016 působila jako lékařka letecké záchranné služby Mont Blanc Helicopteres v Avoriaz ve francouzských Alpách. Je členkou Společnosti horské medicíny a zakladatelkou a odbornou garantkou Mezinárodního kurzu horské medicíny v ČR.[4] Publikuje a přednáší v tuzemsku i zahraničí v oblasti urgentní a horské medicíny.

Zájmy[editovat | editovat zdroj]

Ve volném čase se věnuje horolezectví, jako lékařka s expedicí Miroslava Cabana v roce 2005 při výstupu na Mount Everest dosáhla vlastního výškového rekordu 7200 m n. m. Také hraje na piano a na housle a surfuje.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. V pěti jsem se ztratila v horách s medvědem, říká dcera Cyrila Höschla. iDnes.cz [online]. 2013-1-6. Dostupné online. 
  2. Kristina Höschlová: Když ožívají umírající. instinkt.tyden.cz [online]. 2011-10-13. Dostupné online. 
  3. Pacienti v afghánské nemocnici si západních lékařů velmi váží, říká Kristina Höschlová. rozhlas.cz [online]. 2014-2-19. Dostupné online. 
  4. Kurz horské medicíny [online]. Kurz horské medicíny [cit. 2016-05-13]. Dostupné online.