Krevní destička

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Zleva: Červená krvinka, krevní destička a bílá krvinka

Krevní destička (též trombocyt) savců je bezjaderné tělísko se schopností přilnavosti (adhezivity) a shlukování se (agregaci), které se podílí na procesu zástavy krvácení a srážení krve. U ostatních obratlovců jde o jadernou buňku (koagulocyt).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Krevní destička má oválný tvar, 2 – 4.0 μm v průměru (erytrocyt člověka - 7,5 μm), často má zoubkované okraje. Nemá jádro.

Skládá se z okrajové hyalomery, která se barví světle modře a obsahuje tzv. marginální svazek mikrotubulů a aktinová mikrofilamenta, která udržují tvar trombocytu a umožňují mu tvořit výběžky a panožky. Ve středu krevní destičky je granulomera, shluk acidofilních (tzn. červeně se barvících) granul a ojedinělé mitochondrie.

Krevní destičky ptáků a ryb jsou plnohodnotné buňky s velkým jádrem.

Destičková granula[editovat | editovat zdroj]

Granulomera obsahuje granula trojího typu:

Trombocyty v krvi[editovat | editovat zdroj]

Krevní destičky jsou stálou součástí krve v počtu 150–450 tisíc na mikrolitr.[1] Při poklesu pod určitou úroveň začnou játra produkovat hormon thrombopoetin, který stimuluje tvorbu dalších destiček.

Snížení počtu destiček se označuje jako trombocytopenie. Tento stav je příčinou vážných poruch srážlivosti krve.

Trombopoéza[editovat | editovat zdroj]

Krevní destičky nemají jádro a nemohou se samy množit. Vznikají v kostní dřeni fragmentací cytoplasmy obrovských buněk megakaryocytů, které vznikají z prekursorové buňky megakaryoblastu.

Jejich životnost je 8-12 dní, poté jsou degradovány ve slezině.

Funkce destiček při srážení krve[editovat | editovat zdroj]

Primární agregace[editovat | editovat zdroj]

Při poranění cévy se obnaží kolagen, vláknitá bílkovina přítomná v mezibuněčné hmotě vaziva. Destičky se váží na kolagen a zároveň jsou aktivovány thrombinem, který vzniká při srážení krve, nebo ADP, který je uvolňován ostatními destičkami. Aktivované thrombocyty změní tvar a v přítomnosti fibrinogenu, který se na aktivované destičky váže, se shlukují a vytvářejí destičkovou zátku, bílý trombus.

Sekundární agregace[editovat | editovat zdroj]

Destičky se rozpadají, uvolňují obsah svých granul. Tak dojde k rozeběhnutí kaskády reakcí koagulačních faktorů, na jejímž konci se z fibrinogenu stane nerozpustný fibrin, který vytvoří síť. Ta zpevní masu rozpadlých destiček a zachycených červených krvinek a vytvoří červený trombus, definitivní krevní sraženinu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. JUNQUEIRA, Luiz Carlos; CARNEIRO, Jose. Basic Histology text and atlas. 11. vyd. [s.l.]: McGraw Hill, 2005. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Trombocytopenie - informační stránka sloužící všem zájemcům o tuto závažnou nemoc krve a krevních destiček.