Krýzovy jesličky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Krýzovy jesličky
Muzeum Jindřichohradecka v Jindřichově Hradci (038).jpg
Základní informace
AutorTomáš Krýza
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Krýzovy jesličky jsou dílo jindřichohradeckého měšťana a punčochářského mistra Tomáše Krýzy a patří k nejnavštěvovanějším expozicím v Jindřichově Hradci. Od roku 1998 jsou jesličky zapsány v Guinnessově knize rekordů jako největší mechanický lidový betlém na světě.

Vznik jesliček[editovat | editovat zdroj]

Punčochář Tomáš Krýza (18381918)[1] vyráběl toto dílo přes šedesát let. Velkolepý betlém vystavěl na ploše 60 metrů čtverečních. Z kašírovací hmoty (mouka, piliny, sádra a klíh) nebo ze dřeva vyrobil 1398 figurek lidí a zvířat, z nichž je 133 pohyblivých.[1] Původní mechanismus byl poháněn ručně, nyní je pohyb rozváděn z jediného elektromotoru a to pomocí nekonečných pásů, ozubených kol, archimédových šroubů a mnoha dalších zařízení. Betlém má nyní 17 m na délku, šířka i výška jsou 2 m. V současnosti je sestaven s mechanickým betlémem Emanuela Steinochera a statickým betlémem od Bohdana Steinochera v jeden celek.[1]

Struktura jesliček[editovat | editovat zdroj]

Nejstarší část betlému tvoří scéna narození Ježíše Krista, která se nachází v jeho středu. Další části znázorňují poetickou vesnickou krajinu a měšťanskou architekturu dokládající život lidí 19. století. Kromě tradičních jihočeských obrázků zde nalezneme i známé výjevy z evangelia. (Vraždění neviňátek, útěk Sv. Rodiny do Egypta, obřezávání Ježíška atp.).[1] V jesličkách nalezneme i rudný důl s horníky, či bránu s padacím mostem a strážnými hlídající město a Herodův palác, se stoly s miniaturním nádobím a jídlem.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d HÁNOVÁ, Jiřina; VALENA, František. Betlémy: české a moravské lidové betlémy a jejich tvůrci. Praha: Lika klub, 2002. 167 s. ISBN 80-86069-21-4. S. 45–46. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]