Archimédův šroub

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Archimédův šroub
Archimédův šroub umožňuje efektivní čerpání zejména znečištěných tekutin

Archimédův šroub je jedno z nejstarších známých čerpadel, popsané Archimédem[zdroj?], který toto zařízení viděl při svých cestách po Egyptě[zdroj?]. Jde o šikmo uložený šnekový mechanismus v korytě, případně o trubku namotanou kolem šikmo uložené hřídele. Přepravovaná kapalina (nejčastěji voda) je v kapsách tvořených závity držena gravitací a čerpání je prováděno otáčením šneku nebo hřídele.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Většina Archimédových prací z oboru strojírenství vznikla k uspokojení potřeb domovského města Syrakus. Řecký spisovatel Athenaeus z Naucratis popsal, jak král Hérion II. pověřil Archiméda návrhem obří lodi Syrakúsie, která by mohla být použita pro luxusní cestování a převážení zásob. Syrakúsia byla údajně největší loď postavená v klasickém starověku.[1] Podle Athenaeuse byla schopna pojmout 600 lidí a byla vybavena okrasnými záhony, tělocvičnou a chrámem zasvěceným bohyni Afroditě. Velmi důležitým prvkem na lodi byl Archimédův šroub, jehož úkolem bylo odstranění stokové vody. Tvořila ho šikmo postavená trubka se zabudovanou spirálou těsně uloženou na hřídeli. Voda byla v kapsách tvořených závity držena gravitací a čerpání bylo prováděno otáčením hřídele.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Archimédův šroub se užívá jako čerpadlo dodnes. Jeho velkou výhodou je jednoduchost a spolehlivost i při čerpání silně znečištěných kapalin. Příkladem můžou být šneková čerpadla odpadní vody v pražské čistírně odpadních vod. Používá se běžně například také k transportu zrní v kombajnech či k plnění kořenových kanálků ve stomatologii nástrojem zvaným lentulo.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CASSON, Lionel. Ships and Seamanship in the Ancient World. [s.l.] : Princeton University Press, 1971. (anglicky)  

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]