Královské Prusko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Královské Prusko
Prusy Królewskie
Königlich-Preußen
Prussia Regalis
 Stát Řádu německých rytířů
 Pruský spolek
14661569 Koruna polského království 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
Geografie
Mapa
Královské Prusko (světle růžová) v rámci Polsko-litevské unie, Pruské vévodství pruhovaně
Nejdelší řeka
Obyvatelstvo
Státní útvar
autonomní území Polska
Státní útvary a území
Předcházející
Stát Řádu německých rytířů Stát Řádu německých rytířů
Pruský spolek Pruský spolek
Následující
Koruna polského království Koruna polského království

Královské Prusko neboli Prusy královské (polsky Prusy Królewskie, německy Königlich-Preußen nebo Preußen Königlichen Anteils), též Polské Prusko, bylo mezi lety 14661569 území patřící Polskému království, resp. polskému králi, které bylo po vítězství ve válce s Řádem německých rytířů odtrženo od jejich řádového státu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Roku 1309 se území Řádu německých rytířů rozšířilo o Gdaňské Pomoří neboli severní, přímořskou část pozdějšího západního Pruska.

Roku 1410 dosáhlo Polsko významného vítězství nad pruskými řádovými vojsky v bitvě u Grunwaldu. Další porážka čekala slábnoucí řád v třináctileté válce s pruskými městy a Polskem (1454–66). Poté byl uzavřen tzv. druhý toruňský mír, podle jehož ustanovení Polsku připadly tzv. Prusy královské (v podstatě pozdější Západní Prusko), s Marienburgem (Malborkem), který byl dosud sídelním městem velmistra řádu, Gdaňskem, Toruní a Elblagem.

Po smrti Augusta III. začalo docházet v Polsku k boji o moc, který vnitřně oslaboval polsko-litevský stát a nahrával mocenským zájmům jeho sousedů. Novým polským králem se stal nakonec za asistence ruských expedičních vojsk Stanisław August Poniatowski (1764–95), jemuž se pro odpor polské šlechty nepodařilo posílit a zmodernizovat stát. Roku 1772 nakonec došlo k prvnímu dělení Polska, v jehož rámci pruský král Fridrich II. Veliký obsadil a anektoval Královské Prusy (s výjimkou Gdaňska a Toruně). Po tomto aktu se král přestal titulovat „král v Prusku“ a začal používat titulu „pruský král“.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ŘEZNÍK, Miloš. Královské Prusko na počátku novověku. Historický obzor, 2000, 11 (5/6), s. 98-106. ISSN 1210-6097.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]