Královcův mlýn Hněvkovice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vodní mlýn a jez
Královcův mlýn a jez Hněvkovice (12).jpg
Poloha
AdresaHněvkovice u Týna nad Vltavou, Týn nad Vltavou, ČeskoČesko Česko
UliceHněvkovice na pravém břehu Vlt.
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky105633 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Historická budova mlýna na přelomu 19. a 20. století před přestavbou

Královcův mlýn v Hněvkovicích na pravém břehu Vltavy stojí na 209. kilometru řeky Vltavy mezi Hlubokou a Týnem nad Vltavou v okrese České Budějovice. Od roku 2015 je zapsán na seznamu kulturních památek. Pod památkovou ochranu spadá jak celý areál mlýna, tak i jez s dřevěnou konstrukcí z roku 1919, jehož levá část byla v roce 2017 přebudována na plavební komoru.

Historie mlýna[editovat | editovat zdroj]

V písemných pramenech se objevují první zmínky o areálu Královcova mlýna již od konce patnáctého století. Královcův mlýn patřil v významným mlýnům v oblasti středního Povltaví. "Mlýn na tomto místě je poprvé uváděn v hlubockém urbáři již k roku 1490, kdy Hněvkovice náležely k panství Bechyně, tehdy mlýn náležel mlynáři Třesohlavému. V šestnáctém století koupili Hněvkovice od Šternberků Švamberkové, následně se majiteli stali Hozlauerové a v sedmnáctém Častoralové. Následně byly Hněvkovice přidruženy k arcibiskupskému panství Týn nad Vltavou. "Od konce 18. století byl mlýn pronajímán. Původní mlýnice byla patrová, východním směrem k ní byla napojena patrová obytná budova. Kolem poloviny 19. století došlo k rozšíření mlýnice. K roku 1906 se jako provozovatel mlýna na pravém břehu Vltavy uvádí Karel Královec, jehož potomci vlastní areál mlýna dodnes." Za doby Karla Královce došlo k přestavbě do současné neogotické podoby. "Původní obytná část při mlýnici odstraněna, nahradila jí nová dvoukřídlá přízemní budova v jihovýchodní a východní části areálu. Ta pak byla při celkové rekonstrukci vyzdvižena o jedno patro. Současné hospodářské budovy v areálu mlýna pocházejí z doby kol roku 1910."

Nevyužívání budovy mlýna během minulého režimu mělo na areál devastační účinky a vše navíc završila povodeň v roce 2002. V dalších letech prošla budova z vnější strany celkovou rekonstrukcí, kdy byla zrenovována především střecha a fasáda v původních barvách (zelené a žluté). Od roku 2020 prochází rozsáhlou rekonstrukcí celý areál mlýna, včetně interiérů, exteriéru i veškerého vybavení a v následujícím roce je v plánu jeho zpřístupnění veřejnosti.[1]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Pohled na budovy mlýna od řeky v době, kdy probíhala stavba plavební komory Hněvkovice – jez

Areál mlýna tvoří hlavní třípatrová budova s obdélníkovým půdorysem, v níž se nachází i malá vodní elektrárna s Francisovou turbínou z roku 1921, která byla mezi léty 1963 a 1990 odstavena vlivem minulého režimu.[2] Současnou neogotickou podobu získala tato budova při poslední přestavbě v letech 1922–23.

Podle národního památkového ústavu je představuje areál Královcova mlýna v Hněvkovicích " hodnotný funkční a architektonický celek včetně hospodářských budov a dochovaného mlýnského zařízení z počátku 20. století - technologie mletí a pohonu pomocí turbíny. Hmotové uspořádání areálu, vnější vzhled, dispozice i většina hlavních konstrukcí se dochovala rovněž v původní podobě z první poloviny 20. století. Mlýn včetně jezu představuje cenný příklad technické památky a jedná se o zajímavý celek, který dokládá jeho funkční a i hospodářskou provázanost s okolím. Mlýnský areál představuje také výrazný krajinotvorný prvek, který významně zhodnocuje své okolní prostředí. K mlýnu přiléhající jez s dochovanou původní dřevěnou konstrukcí je velmi cenným příkladem tohoto staršího a již téměř se nevyskytujícího stavebního typu."[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Log into Facebook. Facebook [online]. [cit. 2021-10-06]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Královcův mlýn | Vodnimlyny.cz. www.vodnimlyny.cz [online]. [cit. 2021-10-06]. Dostupné online. 
  3. vodní mlýn a jez - Památkový Katalog. pamatkovykatalog.cz [online]. [cit. 2021-10-06]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]