Kostel svatého Rocha (Plzeň)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svatého Rocha
Chybí zde svobodný obrázek
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Plzeňský kraj
Obec Plzeň
Souřadnice
Kostel svatého Rocha (Plzeň) (Česko)
Základní informace
Církev římskokatolická
Provincie česká
Status zaniklý kostel
Architektonický popis
Výstavba 1598-1599
Specifikace
Stavební materiál zděný
Další informace
Adresa U Svatého Rocha
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zaniklý kostel svatého Rocha stával v Plzni na Roudné na břehu řeky Mže bezprostředně poblíž Rooseveltova dříve Saského mostu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Bělohlávek M.[1] spojuje vznik kostela sv. Rocha s kaplí sv. Fabiána a Šebestiána a svaté Anny resp. uvádí, že kostel svatého Rocha je nové označení pro tutéž sakrální stavbu. Vznik stavby je kladen do roku 1599. Kovář J.[2] však uvádí výstavbu "kaple" svatého Rocha v roce 1598 a to rovněž na Saském předměstí pod koncem mostu. O vzniku kostela sv. Rocha se zmiňuje i Martinovský I.[3], který hovoří o vzniku dvou sakrálních staveb. Kostel svatého Rocha byl dle tohoto pramene vystavěn v době moru roku 1598 z podnětu měšťana Šebestiána Pechovského z Turnštejna. Tentýž měšťan nechal spolu se svojí manželkou Annou v roce 1599 postavit v sousedství kostela sv. Rocha již zmiňovanou kapli Sv. Fabiána, Šebestiána a sv. Anny.

V roce 1543 je kostel sv. Rocha zmiňován v souvislosti se správou plzeňské farnosti, jako místo pořádání bohoslužeb. Zánik této svatyně je spojován s tolerančním patentem císaře Josefa II., kdy po jeho přijetí v roce 1781 dochází v Plzni ke zrušení řady církevních staveb v Plzni, mimo jiné i kostela sv. Rocha v roce 1783.

V letech 1999-2000 byly při přestavbě domu objeveny pozůstatky obou staveb.[3]. V domě čp.84 v ulici U Svatého Rocha se nacházejí pozůstatky pravděpodobně kostela sv. Rocha, konkrétně pak byly objeveny zbytky renesančních nápisů, kdysi součást nástěnných maleb a v podélných stěnách i stopy valené klenby. Sousední objekt čp. 57 by měl ukrývat stopy po zmiňované kapli sv. Fabiána a Šebestiána a sv. Anny.

Popis interiéru a inventáře[editovat | editovat zdroj]

Ze zaniklého kostela sv. Rocha byly před jeho zrušením přeneseny do kostela Všech svatých dva oltáře včetně cínových svícnů s nápisem: "Pro altari St. Rochi"[4]. Tyto oltáře byly užity jako boční oltáře v lodi kostela Všech svatých.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Bělohlávek, s.139-140
  2. Bělohlávek, s. 174
  3. a b Martinovský, s. 66-67
  4. Rožmberský, s. 14

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BĚLOHLÁVEK, Miloslav, Jaromír KOVÁŘ, Miloslav ŠVÁB a Adolf ZEMAN. Dějiny Plzně I: Od počátků do roku 1788. Plzeň: Západočeské nakladatelství v Plzni, 1965. ISBN nepřiděleno.
  • DOUŠA, Jaroslav; MARTINOVSKÝ, Ivan, et al. Dějiny Plzně v datech : od prvních stop osídlení až po současnost. 1. vyd. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2004. 788 s. (Dějiny českých měst). ISBN 80-7106-723-7. 
  • Kostel Svatého Rocha – dnešní herna a bar. In: Roudná: Informační zpravodaj občanských sdružení a obyvatel čtvrti Plzeň - Roudná [online]. 26.3.2006 [cit. 2012-12-03]. Dostupné z: http://roudna.unas.cz/view.php?cisloclanku=2006012902
  • ROŽMBERSKÝ, Petr. Kunčin Hrádek a kostel Všech svatých v Plzni. Plzeň: nadace České hrady, 1996. 24 s. (Zapomenuté hrady tvrze a místa). ISBN 80-238-4707-4. 

Související články[editovat | editovat zdroj]