Kostel svatého Ducha (Košice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel Svatého Ducha (Košice)
Kostel Svatého Ducha (Košice)
Místo
Stát SlovenskoSlovensko Slovensko
Souřadnice
Kostel Svatého Ducha (Košice)
Kostel Svatého Ducha (Košice)
Základní informace
Církev římskokatolická
Architektonický popis
Stavební sloh baroko
Výstavba 1730 - 1733
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Ducha (nebo Špitálsky kostel sv. Ducha) je nejstarší známou stavbou na území Městské části Košice-Jih. Stojí na začátku Jižní třídy, v bezprostřední blízkosti historického centra města.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Barokní kostel na Jižní třídě byl postaven v letech 17301733. Obraz na hlavním oltáři vytvořil J. Mathauser v roce 1894. Kostel vyrostl na místě, kde v středověku stál městský chudobinec. Jeho součástí byl i původní Kostel sv. Ducha, postavený v polovině 13. století. Špitálsky kostel také určoval výšku zástavby jednotlivých předměstí Košic, nad kterými musela být z opevněného města dobrá viditelnost na okolní krajinu. Značně poškozená sakrální stavba (stála před hradbami města, proto nebyla chráněna před útoky nepřátelských armád) byla zbořena začátkem 18. století. Oproti této stavbě stál hostinec, který se vzpomíná v souvisloti s návštěvou císaře Josefa II. v Košicích v roce 1770.

Kapacita současného Kostela sv. Ducha je poměrně malá, vejde do něj maximálně 200 lidí. Jeho největší zajímavostí je freska klenby, která znázorňuje pohled na město (obehnané vysokými hradebními zdmi) ze začátku 18. století. V současné době je v objektu umístěn Domov důchodců.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kostol Svätého Ducha (Košice) na slovenské Wikipedii.