Přeskočit na obsah

Kosovska Kamenica

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kosovska Kamenica
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška458 m n. m.
Časové pásmostředoevropský čas
StátKosovoKosovo Kosovo
Kosovska Kamenica
Kosovska Kamenica
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha523 km²
Správa
Oficiální webwww.kamenica-komuna.org
PSČ62000
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kosovska Kamenica (albánsky Kamenicë, nebo také Dardanë (novější název), v srbské cyrilici Косовска Каменица) je město ve východní části Kosova. V roce 1991 zde žilo 9 312 obyvatel (Opština Kosovska Kamenica - tedy město spolu s 74 okolními sídly, většinou vesnicemi - pak 52 152 obyvatel[1]).

První zmínka o městě se objevila již v 30. letech patnáctého století, avšak pod jiným názvem. Jako Kamenice je připomínáno až v roce 1455. Roku 1862 byl zbudován pravoslavný chrám sv. Mikuláše. V roce 1957 byla Kosovska Kamenica připojena na elektrickou síť, o čtyři roky později pak bylo zajištěno telefonní spojení se zbytkem Jugoslávie. Následně bylo také zavedeno vodovodní potrubí a kanalizace. Roku 1978 otevřeli v Kosovské Kamenici první mešitu (bez minaretu).

V dobách existence socialistického státu byla vybudována řada průmyslových podniků, které zaměstnávaly stovky lidí[1] a věnovaly se především zpracování kovů, na které bylo vždy Kosovo velmi bohaté. Mnohé z nich fungují dodnes, po roce 1999 a zavedení mezinárodní správy v Kosovu se staly dodavateli potřebného materiálu pro jednotky KFOR.

  1. a b STAMENKOVIĆ, Srboljub. Geografska enciklopedija naselja Srbije 2 (Ž-Lj). Beograd: Stručna knjiga, 2000. ISBN 86-82657-14-7. Kapitola Kosovska Kamenica, s. 236. (srbština) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]