Korunkový uzávěr

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nepoužitý korunkový uzávěr
Použitý korunkový uzávěr
Otvírák klasické koncepce
Otvírák jako součást kapesního nože

Korunkový uzávěr je uzávěr skleněných nápojových lahví. Upevňuje se na láhev nalisováním a zajišťuje vzduchotěsné uzavření lahve. Asi nejznámější využití je na pivních lahvích. K otevření lahve uzavřené korunkovým uzávěrem se používá specializovaný nástroj: otvírák lahví.

Popis korunkového uzávěru[editovat | editovat zdroj]

Korunkový uzávěr je plechový výlisek miskovitého tvaru s okraji prolisovanými do tvaru korunky. Dovnitř misky je vtlačena těsnící vložka z lisovaného korku, PVC nebo polyetylenu. Tento uzávěr je jednorázový. Při otevření se nevratně zdeformuje a nelze ho opakovaně použít. Na vnějším povrchu bývá opatřen potiskem s logem výrobce nápoje, případně jménem nápoje v lahvi. Díky těmto potiskům se použité korunkové uzávěry také sbírají obdobně jako třeba poštovní známky.

Historie vzniku korunkových uzávěrů[editovat | editovat zdroj]

Korunkový uzávěr byl patentován v roce 1892 vynálezcem Williamem Painterem z Baltimoru (Maryland, USA). Pojmenoval svůj vynález "Crown Cork", to je "korunková zátka." Korunkové uzávěry byly v USA použity nejdříve na pivní lahve, kde nahradily třmenové uzávěry. Třmenový uzávěr byla porcelánová zátka s těsnící hmotou po obvodu, přitlačovaná drátěnou konstrukcí k hrdlu lahve. Výroba korunkových uzávěrů se ukázala výrazně jednodušší a plnění lahví rychlejší.

Technická specifikace a výroba[editovat | editovat zdroj]

Rozměry a vlastnosti korunkových uzávěrů jsou normalizovány následovně (rozměry v milimetrech): vnitřní průměr 26,75+/-0,15; výška 6+/-0,15; vnější průměr 32,1+/-0,2; tloušťka plechu 0,235+/-0,02. Obvyklý korunkový uzávěr má celosvětově přesně 21 vroubků. Dříve se používalo 24 vroubků, ale dnes je lem na hrdle lahve menší. Lichý počet vroubků byl zvolen pro spolehlivější navádění v plnící a uzavírací lince. Uzávěry se sudým počtem vroubků se snáze zdeformovaly a znehodnotily. Jako materiál pro výrobu korunkových uzávěrů se používá pocínovaný bílý plech. Tabule plechu jsou oboustranně lakovány pro zvýšení korozní odolnosti. Lisováním získávají uzávěry svůj typický 21vroubkový tvar a současně je do nich vtlačena korková nebo plastová těsnící vložka. Uzávěry mohou být na vnitřní straně opatřeny dodatečným potiskem pro spotřebitelské soutěže.

Odvozené varianty uzávěrů[editovat | editovat zdroj]

Pro speciální typy lahví je možné korunkový uzávěr vyrobit jako šroubovací. Takový uzávěr je možné otevírat bez nástroje a také zpětně uzavírat. Takové uzávěry se vyskytují pod obchodními názvy "Twist top" nebo "Twist off".

Pro mléčné výrobky ve skleněných lahvích se zejména v 70. a 80. letech v Československu používaly obdobné uzávěry pro výrazně širší hrdlo z podstatně tenčího plechu. Tyto lahve se neotevíraly za pomoci otvíráku, ale víčko se promáčklo palcem.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Ladislav Chládek; Pivovarnictví; GRADA 2007; ISBN 978-80-247-1616-9

  • ČSN EN 14634:2010 (77 1017) Skleněné obaly - Korunková ústí 26 H 180 - Rozměry, (dlouhé korunkové ústí), prosinec 2010, předchozí verze duben 2005. Podle vnitřních předpisů CEN/CENELEC jsou tuto evropskou normu povinny zavést národní normalizační organizace Belgie, Bulharska, České republiky, Dánska, Estonska, Finska, Francie, Irska, Islandu, Itálie, Kypru, Litvy, Lotyšska, Lucemburska, Maďarska, Malty, Německa, Nizozemska, Norska, Polska, Portugalska, Rakouska, Rumunska, Řecka, Slovenska, Slovinska, Spojeného království, Španělska, Švédska a Švýcarska
  • ČSN EN 14635:2010 (77 1018) Skleněné obaly - Korunková ústí 26 H 126 - Rozměry, (úzké korunkové ústí), prosinec 2010
  • ČSN EN 14798:2006 (77 1026) Obalové sklo - Ruční otvírače lahví s korunkovým uzávěrem - Rozměry, březen 2006

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]