Šroubový uzávěr

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Šroubovým uzávěrem zavřená láhev ovocné šťávy
Uzávěr PET lahve
Kompoty v zavařovacích sklenicích

Šroubový uzávěr slouží ke vzduchotěsnému uzavírání obalů jako jsou tuby, plastové dózy, konzervové sklenice a nápojové láhve. K otevření obalů s tímto uzávěrem není třeba nástroj a obal je možné uzavírat opakovaně.

Výroba uzávěrů[editovat | editovat zdroj]

Šroubový uzávěr bývá vyroben nejčastěji z plastu (například PE nebo PP) nebo jako kovová čepička (hliníková) s vloženým nebo vlepeným těsněním. Při výrobě se kovový polotovar čepičky z tenkého plechu nasadí na hrdlo lahve a přelisováním se vytvaruje závit. Jako těsnění se použije PE, PVC nebo cínová fólie.

Uzávěry pro lahve s potravinami[editovat | editovat zdroj]

Šroubový uzávěr pro víno[editovat | editovat zdroj]

Tradičně se do lahví se šroubovým uzávěrem plnila jen levná vína. Přesto se lahve se šroubovými uzávěry prosazují i pro kvalitní vína. Levné varianty šroubových uzávěrů mají zatím vyšší propustnost pro kyslík oproti uzávěrům z přírodního korku a nehodí se proto ke skladování hodnotných vín. Na australském a švýcarském trhu se pro kvalitní vína prosadily šroubové uzávěry s těsněním z polyvinylidenchloridu, potaženého cínovou vrstvou. Takové těsnění má extrémně nízkou propustnost pro kyslík. Ve světě se tento typ uzávěrů prosadil zvláště u australských a novozélandských vín. V Evropě se používání šroubových uzávěrů prosadilo ve Švýcarsku a Německu.

Šroubový uzávěr pro pivo[editovat | editovat zdroj]

Na konci osmdesátých let minulého století přišel do módy opakovaně uzavíratelný třmenový uzávěr pro pivní lahve. Následně se prosadil i šroubový uzávěr pivních lahví jako pohodlná a efektivní varianta ke korunkovým uzávěrům.

Další typy šroubových uzávěrů[editovat | editovat zdroj]

  • PET-lahve na nápoje jsou vybaveny opakovaně uzavíratelnými šroubovými uzávěry z plastu
  • Nápojové kartony na ovocné džusy, protlaky a mléčné nápoje mohou být uzavřeny obdobnými uzávěry jako PET-lahve.
  • Zavařovací sklenice pro nakládanou zeleninu, ovoce a hotová jídla mohou být uzavřeny širokým uzávěrem z lakovaného plechu. Uzávěr je těsněn zevnitř naneseným proužkem plastu. Zde je použit takzvaný vícechodý závit, k otevření stačí pootočit o čtvrt otáčky.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Schraubverschluss na německé Wikipedii.