Konstantin Aleksejevič Korovin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Konstantin Aleksejevič Korovin
Valentin Serov: Konstantin Korovin
Valentin Serov: Konstantin Korovin
Narození 5. prosince 1861
Moskva
Úmrtí 11. září 1939 (ve věku 77 let)
Paříž
Místo pohřbení Ruský hřbitov v Sainte-Geneviève-des-Bois
Alma mater Moskevská škola malířství, sochařství a architektury
Ocenění rytíř Čestné legie
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Konstantin Aleksejevič Korovin, též psaný Constantin Korovin (rusky Константи́н Алексе́евич Коро́вин, 5. prosince 1861, Moskva11. září 1939 Paříž) byl ruský malíř, známý především impresionistickými obrazy.

Dámy na terase (1911)

Narodil se jako syn kupce, studoval u Vasilije Perova a Alekseje Savrasova na Moskevské škole malby, sochařství a architektury. Zde navázal celoživotní přátelství s kolegy studenty a pozdějšími známými malíři Isaakem Levitanem a Valentinem Serovem. Roku 1885 cestoval do Španělska a Francie, kde ho uchvátili tamní impresionisté, takže si osvojil prvky jejich stylu. Později podnikal i další cesty po Evropě a Ruském impériu, vystavoval s uměleckou skupinou Peredvižnici. V letech 1909–1913 byl profesorem na Moskevské škole malby, sochařství a architektury. Navrhoval i divadelní scény.

Roku 1923 se se svým postiženým synem Alexejem odstěhoval do Paříže. Byl však okraden o své obrazy a zůstal bez prostředků, takže několik let žil v bídě a maloval četné Ruské zimy a Pařížské bulváry, jen aby se udržel nad vodou.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]