Konsolidace úvěrů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Konsolidace úvěrů (slovo konsolidace pochází z latinského con, dohromady, a solidus, pevný; konsolidace tedy znamená upevnění, ustálení či urovnání), též konsolidace půjček, označuje sloučení více půjček do jedné. Má-li klient více půjček, vyčerpaný limit kontokorentu, čerpanou kreditní úvěrovou kartu atd., je výhodné všechny tyto pohledávky „konsolidovat“ do jedné, nové „zastřešující“ půjčky (úvěru), ze které jsou tyto všechny pohledávky uhrazeny a klient tak dosáhne mnoha výhod. U jednoho úvěru jde o změnu jeho podmínek. Velmi často se konsolidace úvěrů používá pro snížení měsíčních splátek (za cenu prodloužení doby splácení). Konsolidaci nabízejí nejen klasické bankovní instituce, ale je ji možné sjednat také u některých nebankovních společností.

Výhody konsolidace půjček[editovat | editovat zdroj]

Konsolidace půjček má mnoho výhod, díky který se o ní vyplatí uvažovat. Pokud si klient pořídil úvěry na koupi automobilu, nábytku či dalšího, a každý z nich platí zvlášť a u jiné instituce, jejich spojení mu přinese podstatné zjednodušení celé platby. Místo placení několika poplatků za úvěry bude platit jen jeden a místo platby několika společnostem zaplatí jen jedné. S tímto sloučením je často spojeno i snížení samotné splátky. Klient obvykle platí jednorázově a menší částku, než tomu bylo doposud při souhrnu všech plateb. Je proto možné ušetřit i značnou sumu peněz. Předností konsolidace bývá zpravidla i možnost individuálního nastavení jejich parametrů (výše splátek, doba splácení, nebo den, ke kterému budete splátku hradit). K zjištění, zda a nakolik se konsolidace opravdu vyplatí, existují kalkulačky konsolidace půjček. Ty lze najít na specializovaných finančních stránkách.[1]

Nevýhody konsolidace půjček[editovat | editovat zdroj]

Nevýhodou může být skutečnost, že některé instituce, která klientovi konsolidaci umožní, mohou požadovat sankce za předčasné splacení úvěru. Měsíční poplatek se může zmenšit, ale prodlouží se doba splácení. Klient nejenže neušetří, ale nakonec zaplatí mnohem víc. Pokud má tedy klient stabilní příjem a splácení mu nečiní potíže, konsolidace pro něj nemusí být vhodné řešení. Tím je však obvykle v případě, kdy má problém se samotnou výší splátek.[2]

Poskytovatelé konsolidace úvěru[editovat | editovat zdroj]

O sloučení úvěru do jednoho může klient požádat u většiny bankovních institucí a mnoha nebankovních společností. Každá z nich má trochu jiné podmínky, takže je vhodné si jejich nabídky před sloučením porovnat. Podmínky se liší i mezi nebankovními a bankovními společnostmi, přičemž nebankovní zpravidla nedosahují stejné úspory, ale umožňují snazší získání konsolidace. Jsou k bonitě klienta benevolentnější.

Sjednání konsolidace[editovat | editovat zdroj]

Nová banka, která půjčky konsoliduje, může úvěr poskytnout velmi rychle. Vychází totiž z již existujících smluv a také z faktu, že klient již v minulosti půjčky splácel. Není proto nutné povést všechny kroky spojené s poskytnutím půjčky zcela neznámému klientovi. Žádost o konsolidace je možné uskutečnit mnoha způsoby, z nichž nejpohodlnější je online žádost. Tu je možné v klidu vyplnit doma na internetu a odeslat ke schválení. Další možností je telefonické sjednání či skrze sms kód. Osobní sjednání na pobočce je jedna z těch klasických možností.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Konsolidace půjček - Kalkulačka | Peníze.cz. www.penize.cz [online].  [cit. 2016-06-12]. Dostupné online.  
  2. Konsolidace půjček - komu a kdy se sloučení více úvěrů do jednoho vyplatí? | Jak na peníze. www.jaknapenize.eu [online].  [cit. 2016-06-12]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]