Derivační a kompaundní motor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Kompaudní motor)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Derivační motor a kompaundní motor jsou podobné točivé stroje, motory, lišící se způsobem provozu.

Derivační motor[editovat | editovat zdroj]

Zapojení derivačního motoru

Derivační motor je elektrický motor pracující se stejnosměrným proudem.

Princip motoru vychází z možnosti samostatné regulace proudu ve statorovém vinutí a vinutí rotoru (kotvy). Změnou velikosti proudu se mění i magnetický tok a změnou vzájemného poměru magnetických toků je možno měnit otáčky a momentovou charakteristiku motoru. Momentová charakteristika je podobná jako u motoru cize buzeného, motor má však menší regulační rozsah. Oproti kompaundnímu motoru a sériovému motoru však lze dosáhnout téměř lineární závislosti momentu na otáčkách. Změna směru otáčení se provádí přepólováním statorového vinutí.

Spouštění motoru: před zapnutím motoru musí být nastaven maximální budící proud, tedy vyřazen odpor Rb.

Kompaundní motor[editovat | editovat zdroj]

Zapojení kompaundního motoru

Kompaundní motor je elektrický motor pracující se stejnosměrným proudem. Kompaundní motor se více podobá motoru derivačnímu nebo sériovému, podle toho, které vinutí u motoru převládá.

Spouštění motoru: motor se spouští změnou hodnoty odporníku v obvodu kotvy. V okamžiku spouštění pracuje motor s plným buzením. Po vyřazení odporu v obvodu kotvy, se snižuje buzení odporníkem v obvodu buzení.

Charakteristiky[editovat | editovat zdroj]

Porovnání charakteristik, na zobrazeném grafu jsou zobrazeny momentové charakteristiky motorů v závislosti na otáčkách [S] - sériový, [D] - derivační, [C] - kompaundní.

Na zobrazeném grafu jsou zobrazeny momentové charakteristiky motorů v závislosti na otáčkách [S] - sériový, [D] - derivační, [C] - kompaundní.