Kolský superhluboký vrt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kolská vrtná věž v roce 2007

Kolský superhluboký vrt (rusky Кольская сверхглубокая скважина (СГ-3)) je nejhlubší vrt na světě a byl zapsán do Guinessovy knihy rekordů (také se mu říká Díra do pekla).[1] Nachází se v Murmanské oblasti ve vzdálenosti 10 km od města Zapoljarnyj na území geologického Baltského štítu. Dosahuje hloubky 12 261 m. Na rozdíl od jiných vrtů, které byly prováděny za účelem hledání ropy nebo geologického průzkumu, cílem tohoto byl pouze výzkum litosféry v místě, kde Mohorovičićova diskontinuita prochází blízko zemského povrchu. Vrt byl započat v roce 1970 a ukončen byl v roce 1994.

Během provádění Kolského vrtu bylo učiněno cca 12 000[2][3] nových objevů v geologii.

Legenda[editovat | editovat zdroj]

Minimálně od roku 1997 se internetem šíří městská legenda, že vrt byl zastaven z důvodů údajného provrtání se do „pekla“. Nicméně samotná legenda je staršího data, poprvé se pravděpodobně objevila v anglofonní části světa v rámci vysílání Trinity Broadcasting Network v roce 1989. Ruští inženýři údajně měli spustit do vrtu mikrofon, který měl zachytit podivné nářky. Tento audio záznam koluje na internetu jako autentický. Nicméně jedná se o část soundtracku z roku 1972 k filmu Baron Blood, který byl pouze částečně remixován.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Кольская сверхглубокая скважина na ruské Wikipedii.

  1. KUTKA, petr. Kolský superhluboký vrt byl označován jako díra do pekla. Světoběžník.info [online]. 2020-05-15 [cit. 2021-02-27]. Dostupné online. (česky) 
  2. Národní Noviny [online]. [cit. 2021-02-27]. Dostupné online. (česky) 
  3. Vyvrtali Rusové díru do pekla? Nejhlubší vrt světa skrývá mnohá tajemství. CESTOVINKY.CZ [online]. [cit. 2021-02-27]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]