Knihovna věcí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Knihovna věcí (z anglického library of things) je koncept, kdy lidé dají věci, které nepotřebují (či potřebují například jen jednou za rok) na místo, odkud si je mohou půjčovat ostatní. Toto místo věci eviduje, skladuje a půjčuje podobně jako běžné knihovny. Tento koncept stojí na myšlenkách minimalismu a sdílené ekonomiky.

Knihovny věcí v praxi[editovat | editovat zdroj]

První knihovny věcí vznikaly ve Velké Británii, v současnosti už jsou také v Kanadě, Německu, Nizozemsku i České republice.[1] Půjčuje se v nich například nářadí, hudební nástroje, sportovní či outdoorové vybavení, ale nabídka se může lišit podle toho, co do knihovny kdo věnuje.[2] Pokud počet věcí přesáhne určitou mez, knihovny věcí často vytváří katalog podobně jako klasické knihovny.[3] Způsob financování je vždy na zřizovateli, může fungovat například jako nezisková organizace, která funguje na dobrovolných příspěvcích vypůjčovatelů.[4]

Knihovny věcí v Česku[editovat | editovat zdroj]

V roce 2018 se v České republice nachází 2 knihovny věcí v Praze – Library of Things, která byla v roce 2017 nominována na Social Impact Award a knihovna věcí na Goethe Institutu.[3] Od března 2019 je v provozu také knihovna věcí v Brně při organizaci Mladiinfo.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Konec zbytečnému utrácení? V knihovně předmětů si půjčíte vodní dýmku i běžky [online]. Novinky.cz, 2017 [cit. 2018-11-20]. Dostupné online. 
  2. Library of Things – nekupujte zbytečně to, co si můžete půjčit [online]. Starty.cz, 2017 [cit. 2018-11-20]. Dostupné online. 
  3. a b V Praze otevřela druhá knihovna věcí. Půjčuje věci, které potřebujete, ale nechcete vlastnit [online]. Radio Wave, 2017 [cit. 2018-11-20]. Dostupné online. 
  4. MATŮŠOVÁ, Sára. Více na https://www.e1Kolektiv Library of Things Prague: Často se produkují věci, které člověk využije pouze omezenou dobu a následně mu leží ve skříni [online]. E15.cz, 2017 [cit. 2018-11-20]. Dostupné online. 
  5. JÍLKOVÁ, Anna. Knihovna bez knížek. Místo nich půjčuje nářadí, elektroniku, hry nebo sportovní vybavení [online]. iRozhlas, 2019 [cit. 2019-03-31]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]