Kniha Omni

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Omni je název oddílu v Knize Mormonově, americkém náboženském díle, které roku 1830 vydal Joseph Smith. Její děj se má odehrávat mezi lety 323 př. n. l.-150 př. n. l. Za autora je tradičně považován prorok Enos. Autorem však může být také americký teolog z 19. století, Joseph Smith.

Vznik a pozadí[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Kniha Mormonova.

Kniha Omniova je součástí Knihy Mormonovy - náboženské knihy mormonského náboženství, která byla sepsána (přeložena) Josephem Smithem na počátku 19. století. Panují pochyby o to, zda je kniha skutečným historickým dokumentem.

Autorství[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Joseph Smith.

Forma[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Literární styly v Knize Mormonově.

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Kniha obsahuje svědectví o objevení lidu Zarahemlova, který údajně pocházel z Muleka, syna judského krále Sedechiáše. Objevitelem této odlišné kultury v Mezoamerice byl Mosiáš I., charismatický vůdce lidí, kteří pod jeho velením a kvůli slovům proroků uprchli ze své domoviny a podle Kniha Mormonova tak unikli jisté zkáze. Tento exodus Mosiášovy náboženské obce ze země Nefi do země Zarahemla tvoří ústřední motiv rané zarahemlovské teologie, jak je vidět ve struktuře o něco pozdější Kniha Mosiáš. Ta pojednává o prvních dvou nástupcích Mosiáš I. a opakuje motiv exodu v dalších příbězích. Kniha Omni obsahuje také proroctví o očekávaném Kristu. Odehrává se kolem roku 323-130 př. Kr.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kristova komunita a komentář ke Knize Mormonově anglicky.pdf. Google Docs [online]. [cit. 2017-01-08]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]