Klubovna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Klub dětí a mládeže v Adamově

Klubovna je zvláštní prostora v budově, která slouží jako společenská místnost. Obvykle je určena pro pravidelné setkávání lidí se shodnými zájmy a potřebami. Může se jednat o hlavní prostory nejen sportovního či společenského klubu, ale i sportovního oddílu, organizace pro práci s mládeží (např. pionýr nebo skautská organizace) či jiného občanského sdružení apod.

Klubovny mohou mít různou velikost i vybavení, většina kluboven však musí splňovat základní podmínky pro práci a vzájemné setkávání různých lidí. Z tohoto důvodu bývají klubovny vybaveny většími stoly, vhodným nábytkem pro sezení většího množství osob, tedy židlemi nebo lavicemi. Klubovny bývají také na stěnách vhodně vyzdobeny zejména různými upomínkovými předměty a artefakty připomínajícími nebo dokládajícími minulou společnou činnost. Obvyklé jsou nástěnky, fotografie, plakáty, vitriny, knihovničky apod. Klubovna většinou neslouží k trvalému bydlení či přenocování osob, nicméně je velmi vhodné, aby byla doplněna o další základní zařízení známá z běžného bytového vybavení (např. o hygienická zařízení jako je záchod či umyvadlo). Pro zimní provoz je nutné i vhodné vytápění místnosti.

Klubovny mohou sloužit celé řadě různých účelů, zde vždy záleží na povaze příslušné činnosti, nicméně zcela obecně lze soudit, že klubovny mimo jiné mohou dobře posloužit např. pro mimoškolní výuku dětí a mládeže, ke školení dospělých, pro besedy, porady, schůze, přednášky, k promítání filmů, k některým druhům zájmové umělecké čiinnosti, k promítání diapozitivů a prohlížení fotografií, ke hře společenských her, ke společné práci při výrobě předmětů všední denní potřeby, k pořádání vánočních besídek i jiných oslav, k přípravě činností provozovaných jinak mimo klubovnu atd. apod.

U některých spolků a občanských sdružení může klubovna někdy posloužit i jakožto provizorní kancelář nebo malý sklad.

Související články[editovat | editovat zdroj]