Klášter Moissac

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Klášter Moissac
Klášter Moissac
Klášter Moissac
Lokalita
Stát FrancieFrancie Francie
Místo Moissac
Souřadnice
Základní informace
Řád benediktinské
Založení 7. století
Zrušení 1790
Odkazy
Kód památky PA00095788 a PA00095785
Web www.terres-romanes.lu/moissac.htm
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klášter Moissac, fr. Abbaye Saint-Pierre de Moissac, je benediktinské opatství ve vsi Moissac ve francouzském departementu Tarn-et-Garonne.

Klášter byl založen v 7. století. V 10. století bylo opatství pod patronátem hrabat z Toulouse. Ti vybírali z řad příslušníků svého rodu světské opaty, kterým šlo spíše o momentální moc a majetek, než o rozvoj opatství po všech stránkách. Proto se za jejich vlády ocitl klášter v úpadku. Roku 1047 se místní řeholníci připojili k opatství v Cluny a jeho benediktinské řeholi. Ve 12. století byl Moissac za podpory místních vládců nejvýznamnějším klášterním centrem jihozápadní Francie. Opatství je pozoruhodnou směsicí románské a gotické architektury. Mezi mistrovská sochařská díla středověku patří tympanon jižního portálu.

V tomto klášteře byla do kroniky neznámým mnichem zapsána nejstarší dochovaná zpráva o výpravě franských vojsk na území Čech, jejich cílem bylo vynucení tributární závislosti českých kmenů. Výpravu vyslal v roce 805 franský král Karel Veliký. Vojska se dostala až k hradišti Canburg, který několik týdnu obléhali, ale dobýt se ho nepodařilo.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]