Keno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Keno je loterijní hra, nabízená v moderních kasinech, speciálních terminálech i ve většině internetových kasin.[zdroj?!]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Slovo "keno" je sice latinského původu, ovšem hra pochází z Číny. První zmínky sahají hluboko do historie, objevily se již před dvěma tisíci lety. Velká popularita této hry velmi významně pomohla při financování stavby Velké čínské zdi. V moderní podobě, jaké ji známe dnes, se začala objevovat na konci 19. století. Dnes je provozována kasiny, ale nabízí ji i velké množství národních loterií.

Průběh hry[editovat | editovat zdroj]

Každý hráč dostane tabulku, nebo los s 80 čísly. Cílem hry je uhádnout co nejvíce z dvaceti tažených čísel. Hráč si může vsadit na 1 až 10 čísel. Jeho případná výhra se odvíjí od velikosti sázky. Obvyklá výše sázek je od 1 do 5 $/€/£.

Klasické živé Keno používá velký skleněný válec s očíslovanými balónky uvnitř. Tažení čísel je obdobné jako například u Sportky.

U online verze je samozřejmě vše řízeno počítačem, který náhodně generuje čísla.

Hra začíná tím, že hráč označí čísla na svém losu. V internetové verzi je možnosti nechat vybrat počítač deset náhodných čísel. Zde se také objevuje tabulka s výplatními poměry.

Po označení čísel přichází na řadu určení výše sázky. Po výběru hodnoty je ihned patrná hodnota potenciální výhry.

Šance[editovat | editovat zdroj]

Výše výhry v Kenu závisí na počtu vsazených a správně uhodnutých čísel. Nejvyšší šance na výhru jsou tedy u maximálního dovoleného počtu vsazených čísel. V tomto případě deset.

Výplatní poměry se velmi liší. Nejběžnější je ovšem situace, kdy je vypláceno již od jednoho správně uhodnutého čísla.

Keno obecně patří mezi hry s velmi vysokou hodnotou House Edge, až 35 %.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]