Kenneth Essex Edgeworth

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Kenneth Essex Edgeworth
Narození 26. února 1880
Streete
Úmrtí 10. října 1972
Dublin
Státní příslušnost Velká Británie, Irsko
Národnost irská
Obory ekonom, astronom
Známý díky předpověď existence transneptunických těles

Kenneth Essex Edgeworth (26. února 1880, Streete10. října 1972, Dublin) byl irský voják a astronom, známý především svou předpovědí existence transneptunických těles.

Život[editovat | editovat zdroj]

Kenneth Edgeworth absolvoval Royal Military Academy ve Woolwichi. Za první světové války sloužil v technických jednotkách Corps of Royal Engineers a Royal Corps of Signals, kde si vysloužil několik vyznamenání, a sice Distinguished Service Order, Vojenský kříž a třikrát Mentioned in Despatches (vyznamenání za statečnost udělované formou zmínky v hlášení nadřízeného velitele). Po válce byl povýšen do hodnosti podplukovníka (Lieutenant-Colonel) a roku 1926 odešel do výslužby.[1]

Roku 1931 se nastěhoval do Cherbury, kde také prožil zbytek svého života. V době Velké hospodářské krize vystudoval mezinárodní ekonomiku a publikoval na toto téma čtyři knihy. Začal se také zajímat o astronomii a během 40. let publikoval řadu prací o tvorbě hvězd, vzniku a vývoji sluneční soustavy, rudých posuvech a červených trpaslících.[1]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Roku 1943 ve studii nazvané The Evolution of Our Planetary System publikované v Journal of the British Astronomical Association zveřejnil domněnku, že na okraji sluneční soustavy se nachází zásobárna komet. Podle něj se tam mělo nacházet velké množství malých těles, z nichž některá čas od času zamíří do nitra sluneční soustavy.[2] Dále se domníval, že v této části sluneční soustavy musí být srážky částic tak zřídkavé, že se zde nemohou vytvořit žádná velká tělesa. Těmito názory o osm let předběhl práci nizozemsko-amerického astronoma Gerarda Kuipera, po němž byl pás těles, objevený v 90. letech 20. století, nazván Kuiperův pás.[1] Tento pás je však poměrně stabilní, takže zřejmě nemůže být hledaným zdrojem komet, za který dnes astronomové považují jiné skupiny transneptunických těles, a sice rozptýlený disk a hypotetické Oortovo mračno.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c HOLLIS, Andrew. Kenneth Essex Edgeworth – A biographical note. The Journal of the British Astronomical Association. Prosinec 1996, roč. 106, čís. 6, s. 354. Dostupné online. ISSN 0007-0297. (anglicky) 
  2. DAVIES, John. Beyond Pluto: Exploring the outer limits of the solar system. Cambridge: Cambridge University Press, 2001. Dostupné online. ISBN 0521800196. Kapitola Prologue, s. xii. (anglicky)