Keiko (kosatka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Keiko
Keiko v prosinci 1998
Keiko v prosinci 1998
Narození 1977
Island Island
Úmrtí 12. prosince 2003
Norsko fjord Taknes, Norsko
Oficiální web http://www.keiko.com/
Významné role Willy v Zachraňte Willyho!
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Keiko (197712. prosince 2003) byl samec kosatky dravé známý svým účinkováním v prvních třech filmech ze série Zachraňte Willyho!.

Život[editovat | editovat zdroj]

Keiko byl chycen nedaleko Islandu v roce 1979 a prodán do islandského akvária v Hafnarfjörður. O tři roky později byl prodán do zábavního parku v Ontariu, kde začal poprvé vystupovat před publikem a vyvinuly se mu také kožní léze, svědčící o špatném zdraví. V roce 1985 byl prodán do zábavního parku v Ciudad de México. V roce 1993 hrál ve filmu Zachraňte Willyho!.

Sláva plynoucí z účinkování filmu vedla k úsilí studia Warner Bros. najít kosatce lepší domov. Byla založena nadace a s její pomocí a s pomocí darů milionů školních dětí akvárium v Newportu v Oregonu utratilo 7 milionů dolarů, aby mohlo Keika vyléčit a vypustit ho zpět do volné přírody.[1]

Plán vrátit ho zpět do volné přírody se stal kontroverzním. Někteří považovali vzhledem k jeho letům v zajetí takový přesun za nemožný. Pozdější studie jim daly zapravdu.[2] Norský politik zasazující se o lov velryb Steinar Bastesen prohlásil, že by Keiko měl být místo toho zabit a jeho maso by mělo být posláno do Afriky v rámci zahraniční pomoci.[3] Proces přípravy přesunu Keika do volné přírody začal v září 1998, kdy byl převezen do Vestmannaeyjaru na Islandu. Při přistávání došlo k nehodě, ale Keiko nebyl zraněný.[4][5] Keiko se podroboval tréninku pro život na svobodě, který zahrnoval také plavání ve volném oceánu.

V červenci 2002 během jednoho tohoto plavání jeho trenéři ztratili jeho trasu a nebyli schopni ho lokalizovat pomocí zařízení pro satelitní zaměřování, které bylo umístěné na hřbetní ploutvi kosatky. Nakonec byl nalezen 1 400 kilometrů od pobřeží Norska. V září následoval rybářskou loď do Halsy v Norsku, kde dovolil svým fanouškům si s ním hrát. Během svého pobytu v severním Atlantiku ale vyhladověl a ztratil váhu. Chovatelé se ho snažili odradit od kontaktů s lidmi a doufali, že se ho ujme nějaká skupina kosatek a dovede ho zpět na volný oceán. Ta se ale nikdy neobjevila, a tak ho nadále krmili jeho trenéři.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Keiko zemřel 12. prosince 2003 ve fjordu Taknes v Norsku ve věku 26 let. Jako příčina smrti byl později uveden zápal plic. Po žádostech fanoušků uspořádalo 20. února 2004 oregonské akvárium, kde Keiko dříve pobýval, vzpomínkovou bohoslužbu, které se účastnilo 700 lidí.

V Halse Keikovi místní postavili památník. Norské děti na místě, kde je pohřben, postavily mohylu.[6]

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Rok Film/seriál Role Poznámky
1987 Quinceañera kosatka
1990 Keiko en peligro Keiko
1993 Zachraňte Willyho! Willy uveden v titulcích
1995 Zachraňte Willyho 2 nebyl uveden v titulcích
1996 Azul Keiko
1997 Zachraňte Willyho 3 Willy nebyl uveden v titulcích

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Keiko (orca) na anglické Wikipedii.

  1. Keiko.com: Keiko's Story: The Timeline
  2. Why freeing Willy was the wrong thing to do, New Scientists
  3. Michael McCarthy. `Turn Keiko into meatballs'. The Independent. 09-15-1998. Dostupné online. (anglicky) 
  4. C-17A S/N 96-0006
  5. "C-17 Accident During Whale Lift Due To Design Flaw". findarticles.com [online]. [cit. 2012-05-29]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2012-05-29. 
  6. [1] Životopis Keika na IMDb

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]