Kebnekaise

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kebnekaise
Kebnekaise, pohled od Tuolpagorni
Kebnekaise, pohled od Tuolpagorni

Vrchol 2103 m n. m.
Prominence 1750 m
Izolace 757 km → Snøhetta, Norsko
Seznamy Nejvyšší hory evropských zemí
Ultraprominentní hory
Švédské dvoutisícovky #1
Poznámka Nejvyšší hora Švédska
Poloha
Světadíl Evropa
Státy Švédsko Švédsko
Pohoří Skandinávské hory
Souřadnice
Kebnekaise
Kebnekaise
Povodí Kalix
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kebnekaise (česky též Kebnekajse) je nejvyšší horou Švédska. Masív Kebnekaise, součást Skandinávských hor, má dva vrcholy - zaledněný jižní vrchol (2097,5 m n. m. v roce 2014) a severní vrchol bez ledu (2097 m n. m., asi 500 m jihozápadně od severního), který je nejvyšším pevným bodem Švédska.

Ledovec na jižním vrcholu se zmenšuje, a proto se i nadmořská výška vrcholu snižuje. Dříve se uváděla nadmořská výška 2111 m, a ještě dříve dokonce 2117 m. Pokud bude odtávání pokračovat dosavadním tempem, bude jižní vrchol nižší než severní vrchol, a ten se stane nejvyšším vrcholem Švédska.

Stejně jako všechny ostatní švédské dvoutisícovky se Kebnekaise nachází na území Laponska, asi 150 km severně od polárního kruhuKraji Norrbotten ve Švédsku. Okolí hory je oblíbenou lokalitou pro horskou turistiku. Z vrcholu hory je viditelné území o rozloze 40 000 km², včetně části území sousedního Norska.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Vrchol Kebnekaise se nachází poměrně daleko od civilizace, a výstup na vrchol je proto 2-3denní túrou. Na úpatí Kebnekaise, asi 19 km (6-7 hodin) od vesnice Nikkaluokta se nachází horská chata Kebnekaise fjällstation. Ta je východiskem při výstupu na vrchol západní cestou (dalších 13 km, 4-6 hodin na vrchol) nebo východní cestou (dalších 10 km, 3-5 hodin na vrchol). Západní cesta vede přes kamenité svahy k mezivrcholu Vierranvárri a potom na samotný ledovcový vrchol. Východní cesta přes ledovce a skály je jištěná ocelovým lanem, podobně jako via ferrata.

Fotografie[editovat | editovat zdroj]

Panoramatický pohled z vrcholu
Panoramatický pohled z vrcholu
Kebnekaise za jezerem Laddjujaure
Údolí pod horou Kebnekaise
Ledovec z vrcholu Kebnekaise

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]