Přeskočit na obsah

Kahoolawe

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kahoolawe
Satelitní snímek ostrova Kahoolawe
Satelitní snímek ostrova Kahoolawe
Kahoolawe
Kahoolawe
StátSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Topografie
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kahoolawe je nejmenší ostrov z osmi hlavních Havajských ostrovů, které se nacházejí v severovýchodní části Tichého oceánu. Ostrov je neobydlený a má rozlohu 115,6 km². Nachází se 11 km jihozápadně od ostrova Maui. Kahoolawe je částí státu Havaj, který je 50. spolkovým státem Spojených států amerických. Jedná se o štítovou sopku.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Ostrov byl vždy řídce osídlen kvůli suchému klimatu a nedostatku zdrojů pitné vody. Obyvatelů nebylo více než několik stovek a zabývali se převážně rybolovem. V 18. století se kvůli válkám zcela vylidnil. Král Kamehameha III. zde kolem roku 1830 zřídil trestaneckou kolonii, ale kvůli nedostatku vody a jídla někteří vyhnanci vyhladověli a někteří prý přeplavali přes úžinu na Maui ve snaze získat jídlo. Zákon o vyhnanství byl následně roku 1853 zrušen.

Během 2. světové války zde americká vláda zřídila vojenské cvičiště, na kterém trénovali piloti bombardérů a probíhaly pokusné výbuchy. Toto využití pokračovalo i během války v Koreji a v roce 1965 zde proběhla operace Sailor Hat, během které byla pomocí 500 tun TNT odpálena loď USS Atlanta (CL-104).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]