Kaňkov (České středohoří)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kaňkov
Kaňkov od západu
Kaňkov od západu

Vrchol436 m n. m.
Prominence173 m
Izolace2,0 km → Želenický vrch
SeznamyNejprominentnější hory CZ
Hory Českého středohoří
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříČeské středohoří / Milešovské středohoří / Bořeňské středohoří / Rudolická vrchovina / Kaňkovská část
Souřadnice
Kaňkov
Kaňkov
Horninaznělec
PovodíLabe
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kaňkov je výrazný vrch asi jeden kilometr v Českém středohoří. Nachází se severně od obce Želeniceokrese Most. Nachází se na pomezí katastrálního území území Želenice a Kaňkov. Jeho vrchol leží ve výšce 436 m n. m. v katastru Kaňkova. Ze severu kopec ohraničuje komunikace spojující obec Braňany s městem Bílinou, za silnicí je již krajina poznamenaná důlní těžbou. Na východním úpatí vrchu leží stejnojmenná osada. Od jihu se Kaňkov pozvolna zvedá od Želenic a řeky Bíliny, na východě se nachází obec Braňany.

Bezlesá jižní část vrcholku

Dříve se kopec nazýval Pastýřský, Kyselecký či Ovčí vrch. Vrchol je častým vycházkovým cílem lázeňských hostů z blízké Bíliny.[zdroj?] Na vrchol vede odbočka z červeně značené turistické stezky z Bíliny do Braňan.[1] Ze skalnatého vrcholu, jehož malá část není porostlá lesem je rozhled především jihovýchodně na Bořeň a jižně na protilehlý Želenický vrch s obcí Želenice a Zlatník. Severovýchodní výhled na vrch Mnichovec (též zvaný Mnišský les) a osadu Kaňkov ani obec Braňany neumožňují vzrostlé stromy.

Vrch je významným bodem geomorfologického okrsku Bořeňské středohoří. Má tvar nesouměrného znělcového hřbetu protaženého ve směru východ–západ.[2]

Vrch Kaňkov je zdrojem přírodního léčivého zdroje Bílinská kyselka. Tato alkalická kyselka byla od 17. století jímána na východním svahu Kaňkova do mělkých studní, v průběhu dvacátého století se postupně přistoupilo k jímání pomocí hloubkových vrtů.[zdroj?]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Seznam.cz. Turistická mapa [online]. Mapy.cz [cit. 2016-10-31]. Dostupné online. 
  2. Zeměpisný lexikon ČR. Hory a nížiny. Příprava vydání Jaromír Demek, Peter Mackovčin. 2. vyd. Brno: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9. Heslo Kaňkov, s. 215. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]