Přeskočit na obsah

Ovčí vrch (České středohoří)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ovčí vrch
Ovčí vrch od západu
Ovčí vrch od západu

Vrchol437 m n. m.
Prominence174 m
Izolace2,0 km → Želenický vrch
SeznamyNejprominentnější hory CZ
Hory Českého středohoří
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříČeské středohoří / Milešovské středohoří / Bořeňské středohoří / Rudolická vrchovina / Kaňkovská část
Souřadnice
Ovčí vrch
Ovčí vrch
Horninaznělec
PovodíLabe
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ovčí vrch je výrazný vrch v Českém středohoří. Nachází se asi jeden kilometr severně od obce Želeniceokrese Most na pomezí katastrálních území Želenic (okres Most) a Kaňkova (okres Teplice). Jeho vrchol leží ve výšce 437 m n. m. v katastrálním území Kaňkov.[1]

Název[editovat | editovat zdroj]

Vrch v minulosti nesl více názvů. Od začátku 80. let do začátku 20. let 21. století se dle státních map nazýval Kaňkov.[2][3] Vrch se dále nazýval Pastýřský či Kyselecký.[4] Jako Ovčí vrch (variantně Kaňkov) jej uvádí GeoNames, závazný soubor geografických názvů objektů v České republice, a tedy i Základní topografické mapy ČR.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Bezlesá jižní část vrcholku

Ze severu kopec ohraničuje komunikace spojující obec Braňany s městem Bílinou, za silnicí je již krajina poznamenaná důlní těžbou. Na východním úpatí vrchu leží stejnojmenná osada. Od jihu se Ovčí vrch pozvolna zvedá od Želenic a řeky Bíliny, na západě se nachází obec Braňany. Vrchol je vhodným vycházkovým cílem lázeňských hostů z blízké Bíliny.

Vrch je významným bodem geomorfologického okrsku Bořeňské středohoří. Má tvar nesouměrného znělcového hřbetu protaženého ve směru východ–západ, na jižní straně výrazně skalnatého.[5]

Ovčí vrch je zdrojem přírodního léčivého zdroje Bílinská kyselka. Tato alkalická kyselka byla od 17. století jímána na východním svahu do mělkých studní, v průběhu dvacátého století se postupně přistoupilo k jímání pomocí hloubkových vrtů.[6]

Přístup a výhled[editovat | editovat zdroj]

Na vrchol vede odbočka z červeně značené turistické stezky z Bíliny do Braňan.[7] Ze skalnatého vrcholu, jehož malá část není porostlá lesem, je rozhled především jihovýchodně na Bořeň a jižně na protilehlý Želenický vrch a Zlatník spolu s obcí Želenice. Severovýchodní výhled na vrch Mnichovec (též zvaný Mnišský les) a osadu Kaňkov ani obec Braňany neumožňují vzrostlé stromy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Geoprohlížeč: Základní topografická mapa ČR 1 : 5 000 [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2023-07-30]. Dostupné online. 
  2. Státní mapa 1 : 5 000 [online]. 1. vyd. Český úřad geodetický a kartografický, 1980 [cit. 2023-07-30]. Dostupné online. 
  3. Archiv: Základní mapy ČR (poslední vydání) [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2023-07-30]. Dostupné online. 
  4. Bílinsko: Vrch Kaňkov [online]. Linklady.cz, 2017-02-20 [cit. 2023-07-30]. Dostupné online. 
  5. Zeměpisný lexikon ČR. Hory a nížiny. Příprava vydání Jaromír Demek, Peter Mackovčin. 2. vyd. Brno: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9. Heslo Kaňkov, s. 215. 
  6. Bílinská kyselka [online]. [cit. 2023-09-04]. Dostupné online. 
  7. Mapy.cz: Turistická mapa [online]. Seznam.cz [cit. 2023-08-05]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]