Křivák (bunda)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání


Křivák je původem motorkářská bunda. Na trh ho uvedla oděvní firma Schott NYC pod označením Perfecto v roce 1928. Bunda byla navržena, aby poskytovala co největší ochranu proti větru. Má poměrně krátký střih, zipy kapes nakřivo, výrazné klopy a kapsičku na boku. V roce 1940 firma Schott představila model s označením 613, který se díky nášivkám ve tvaru hvězdy na ramenou brzy začal označovat One Star.

Definitivní boom křiváka přišel v roce 1953, kdy ho oblékla hvězda americkeho filmu Marlon Brando. Křivák navržený pro motorkáře byl tužší, vyztužený kovovými částmi a lépe chránil proti větru, kdežto křivák k běžnému nošení byl pohodlnější a lehčí. Křiváka také nosily „drsné“ komunity na okraji společnosti nebo na znamení boje proti běžnému konzumu. Křiváka oblékaly hvězdy jako James Dean, John Travolta nebo Arnold Schwarzenegger (ve filmu Terminátor 2: Den zúčtování). Křivák byl oblíben ve světě hudby, zamilovali si ho zpěvák Freddie Mercury z kapely Queen, punkeři jako Sid Vicious ze Sex Pistols a proslulí jím byli i členové skupiny Ramones. V roce 1980 se křivák stal definitivní součástí pop kultury. Krom metalistů si ho zamilovali novoromantici a zpěváci country. Dále ho dovedly k dokonalosti glamrockové kapely 80. let.

Křiváka dnes lze koupit jak v klasické variantě (černý se stříbrnými cvočky a zipy), tak v nejrůznějších barevných úpravách. Na konci tisíciletí obliba křiváka poklesla.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]