Křesťansko-sociální unie Bavorska

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Křesťansko-sociální unie Bavorska (německy zvuk CSUChristlich-Soziale Union in Bayern e.V.) je německá konzervativní křesťanská politická strana. Je činná výhradně na území spolkové země Bavorsko, ve zbytku země zastává její místo CDU, s níž CSU na spolkové úrovni vystupuje jako koalice pod názvem CDU-CSU. Jak už název naznačuje, CSU je o něco levicovější než CDU, tento rozdíl je však nepatrný.

Byla založena v roce 1945 a jejím zakladatelem a nejvýznačnějším politikem byl Franz Josef Strauss. CSU navazuje na tradice Bavorské lidové strany z období Výmarské republiky a na tradice Deutsche Zentrumspartei z pozdějšího období.

Prakticky po celou dobu své existence CSU dominuje bavorské zemské politické scéně, s velkou převahou nad svým nejvážnějším konkurentem, kterým je SPD. Od roku 1962 vládne v Bavorsku nepřetržitě a s absolutní většinou křesel v parlamentu, v několika volbách podíl hlasů pro CSU přesáhl 60 %, ve volbách v roce 2003 dokonce dosáhla dvoutřetinové většiny mandátů, čehož nedosáhla žádná jiná strana v žádné jiné spolkové zemi. Na spolkové úrovni, jak už bylo zmíněno, spolupracuje s CDU jako CDU-CSU a nevyvíjí větší aktivitu.

CSU vede v současné době Horst Seehofer. Nahradil Erwina Hubera, jenž byl do křesla předsedy zvolen v září roku 2007 ale rezignoval po historicky nejhorším výsledku v zemských volbách na podzim 2008. Stoiber, jenž předsedal straně v letech 1999-2007 a v roce 2002 neúspěšně kandidoval na post kancléře je čestným předsedou CSU.

Předsedové CSU od roku 1946 dodnes

Externí odkazy

Reference

Šablona:Link GA