Křížová cesta (Malé Svatoňovice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Křížová cesta
Malé Svatoňovice - Křížová cesta k Božímu hrobu.jpg
Základní informace
Lokalizace
Souřadnice
Kód památky 45447/6-3616 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Křížová cesta v Malých Svatoňovicích na Trutnovsku se nachází v severní části obce v poutním místě Mariánský sad. Celý areál je chráněn jako nemovitá Kulturní památka České republiky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zastavení křížové cesty v Malých Svatoňovicích

Křížová cesta byla postavena v poutním místě roku 1893. Tvoří ji čtrnáct dřevěných křížů, které mají uprostřed dřevěnou kapličku s pašijovým obrázkem. Kříže lemují cestu od brány k Božímu hrobu.

Poutní místo[editovat | editovat zdroj]

Poutní místo Mariánský sad bylo založeno Spolkem pro zvelebení poutního místa roku 1891 podle návrhu architekta Edmunda Chaury z Červeného Kostelce. Původně bylo postaveno sedm zděných kaplí, které ozdobil obrazy Sedmera radostí Panny Marie akademický malíř Josef Cobl. Poté byla v sadu vybudována křížová cesta a v letech 1902–1906 byl v jejím závěru postavena zděná kaple – Boží hrob. Uvnitř Božího hrobu je zasklená skříň obložená araukarity, ve které je socha Ježíše Krista, dílo umělce a řezbáře Antonína Suchardy mladšího z Nové Paky, otce Stanislava Suchardy.

Roku 1995 začala rozsáhlá úprava celého Mariánského sadu. Nejdříve byl proveden odborný zdravotní výřez zeleně a úprava dle původního záměru. Roku 1998 byly obnoveny kapličky a v letech 1999–2000 byl zrekonstruován Boží hrob.

Do Mariánského sadu vede cesta od barokního kostela Sedmi radostí Panny Marie se studánkou.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 1958-05-03]. Identifikátor záznamu 157893 : kaple - soubor kapliček a Božího hrobu. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. Obec Malé Svatoňovice: Mariánský sad.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]