Křížová cesta (Bohosudov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Křížová cesta
Kalwarienberg-Mariaschein1.jpg
Základní informace
Lokalizace
Souřadnice
Kód památky10437/5-5485 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Křížová cesta v Bohosudově v Krupce na Teplicku se nachází v centru města severně od Mariánského náměstí, na skalním ostrohu nedaleko lanové dráhy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zastavení křížové cesty, Bohosudov

Křížová cesta byla postavena koncem 18. století. Tvoří ji čtrnáct zastavení v podobě jednoduchých hranolových kaplí s trojúhelníkovým štítem a s obdélnými reliéfy.

Cesta končí barokní kaplí s Božím hrobem, která byla postavena v polovině 18. století. Je to obdélníková stavba s nárožnými pilastry ve štítové stěně, v ose stavby je pravoúhlý vchod s kamenným ostěním s uchy, nad vstupem je okno a nízký štítový nástavec s volutovými křídly.

Nad kaplí Božího hrobu se nachází sousoší Kalvárie z roku 1905. Tvoří jej kříž s tělem ukřižovaného Krista, po pravici s plačící Pannou Marií, po levici s apoštolem svatým Janem.

Památka byla v roce 2004 zrestaurována.[1] Křížová cesta je i se sousoším Ukřižování a kaplí Božího hrobu chráněna jako nemovitá Kulturní památka České republiky.[2]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Město Krupka: Kalvárie v Bohosudově.
  2. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 1958-05-03]. Identifikátor záznamu 121860 : křížová cesta s kaplí Božího hrobu a Ukřižováním. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]