Kód Enigmy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kód Enigmy
Původní názevThe Imitation Game, Imitation Game a O Jogo Da Imitação
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka114 min
Žánryválečný film
životopisný film
filmové drama
historický film
film inspirovaný knihou
LGBT film
PředlohaAlan Turing: The Enigma
NámětAndrew Hodges
ScénářGraham Moore
RežieMorten Tyldum
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleBenedict Cumberbatch
Keira Knightleyová
Matthew Goode
Charles Dance
Mark Strong
… více na Wikidatech
ProdukceNora Grossman
Ido Ostrowsky
Teddy Schwarzman
HudbaAlexandre Desplat
KameraÓscar Faura
KostýmySammy Sheldon
StřihWilliam Goldenberg
Výroba a distribuce
Premiéra29. srpna 2014
Česká premiéra29. ledna 2015
Produkční společnostiBlack Bear Pictures
Bristol Automotive
DistribuceStudioCanal
The Weinstein Company
Rozpočet14 mil. $
Tržby233,6 mil. $
OceněníOscar za nejlepší scénář (2015)
National Board of Review: Top Ten Films
Kód Enigmy na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kód Enigmy (v anglickém originále The Imitation Game) je americký filmový thriller z roku 2014. Natočil jej norský režisér Morten Tyldum a pojednává o matematikovi a kryptoanalytikovi Alanu Turingovi, kterého hraje Benedict Cumberbatch. V dalších rolích se zde představili například Keira Knightley (Joan Clarkeová), Matthew Goode (Hugh Alexander) či Mark Strong (Stewart Menzies). Film měl premiéru dne 29. srpna 2014 na filmovém festivalu v Telluride ve státě Colorado.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Ve filmu se prolínají dvě časové linie. Vyprávění začíná roku 1952, ve kterém Alan Turing vypráví policistovi svůj příběh z období druhé světové války s občasnými přesahy do svého dětství.

Poté, co je sousedem nahlášeno vloupání do Turingova domu, které Turing sám bagatelizuje a policii ironicky zesměšňuje, získá detektiv Nock podezření, že by Turing mohl být jedním z tzv. cambridských špionů. Pátráním však zjistí, že Turing není špion, ale homosexuál a jako takový je předveden k výslechu. Zde policistovi vypráví příběh, jak byl pro své matematické schopnosti najat britskou vládou, aby se spolu s dalšími podílel na prolomení kódu šifrovacího stroje Enigma používaným nacistickým Německem. Po dvouletém úsilí se mu podaří díky svému stroji kód objevit. Mezitím se stihne zasnoubit s Joan Clarkovou, avšak vzhledem k okolnostem zasnoubení opět zruší. Po ukončení války je spolu s kolegy propuštěn ze služeb s pokynem, aby nikdo z nich o tajném projektu nemluvil.

Alan je po vyšetřování odsouzen a namísto dvouletého nepodmíněného trestu zvolí hormonální terapii (tj. chemickou kastraci). Navštíví ho Joana Clarková, nyní už provdaná, Alan však nevidí ve svém životě východisko.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Benedict Cumberbatch Alan Turing
Keira Knightley Joan Clarkeová
Matthew Goode Hugh Alexander
Mark Strong Stewart Menzies
Charles Dance Alastair Denniston
Allen Leech John Cairncross
Matthew Beard Peter Hilton
Rory Kinnear detektiv Nock
Alex Lawther mladý Turing
Jack Bannon Christopher Morcom
Victoria Wicks Dorothy Clarke
David Charkham William Kemp Lowther Clarke
Tuppence Middleton Helen
James Northcote Jack Good
Steven Waddington superintendant Smith

Hudba[editovat | editovat zdroj]

Autorem hudby k filmu je francouzský hudební skladatel Alexandre Desplat a jeho skladby nahrál Londýnský symfonický orchestr v londýnském studiu Abbey Road Studios. Desplat byl za hudbu nominován na Oscara, toho ale získal za jiný film z téhož roku, Grandhotel Budapešť. Ve filmu zazněla také skladba Coffee Meditation českého skladatele Milana Svobody.[1] Hudba k filmu byla nominována také na cenu Grammy za nejlepší hudební složku k vizuálnímu dílu.[2]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Film získal celkem 8 nominací na Oscara, těsně za Grandhotelem Budapešť a Birdmanem, oběma s 9 nominacemi.[3][4] Nominován byl v hlavní kategorii nejlepšího filmu, ale také Benedict Cumberbatch na nejlepšího herce v hlavní roli, Keira Knightley na nejlepší herečku ve vedlejší roli, Morten Tyldum za režii, William Goldenberg za střih, Alexandre Desplat za původní hudbu, Maria Djurkovičová a Tatiana Macdonaldová za výpravu a Graham Moore za adaptovaný scénář.[5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VEDRAL, Honza. Šťastná náhoda, říká jazzman Milan Svoboda o své skladbě v Kódu Enigmy. iDNES.cz [online]. 2015-02-21 [cit. 2015-02-23]. Dostupné online. 
  2. THR Staff. Grammys: Kendrick Lamar, Taylor Swift and The Weeknd Top Nominees List. The Hollywood Reporter [online]. 2015-12-07 [cit. 2015-12-08]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. MCCLINTOCK, Pamela. Oscar Box Office: 'American Sniper,' 'Imitation Game,' 'Selma' Poised for Bump. The Hollywood Reporter [online]. 2015-01-15 [cit. 2015-01-20]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. FILA, Kamil. Možná končí doba, kdy k Oscarům patří globální pompa. Respekt.cz [online]. 2015-01-18 [cit. 2015-01-20]. Dostupné online. 
  5. KOJEN, Natalie; SILVERMAN, Gail. 87th oscars nominations announced [PDF online]. The Academy of Motion Picture Arts and Sciences, 2015-01-15 [cit. 2015-01-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-01-20. Dostupné také na: [1]. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]