Přeskočit na obsah

Julia Minor (sestra Caesara)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Julia Minor
Narození101 př. n. l.
Řím
Úmrtí51 př. n. l. (asi 49–50 let)
ManželMarcus Atius Balbus
PotomciAtia Balba Prima
Atia Balba Caesonia
Atia Balba Tertia (?)
OtecGaius Julius Caesar
MatkaAurelia Cotta
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Julia Minor (101 př. n. l.51 př. n. l.) se narodila jako mladší ze dvou dcer Gaia Julia Caesara a Aurelie Cotty. Nejznámější je jako sestra římského diktátora Julia Caesara a babička Augusta.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Julia se narodila a vyrůstala v Římě. Není známo, zda proti Publiu Clodiu Pulcherovi svědčila ona nebo její starší sestra. Caesarova manželka Pompeia dobrovolně pořádala v domě slavnost Bona Dea, kterou měly muži zakázáno navštěvovat. Během slavnosti vstoupil Clodius do Caesarova domu, převlečen za ženu, údajně aby svedl Pompeiu. Ačkoli byl Clodius zproštěn viny, incident vedl Caesara, tehdy ještě Pontifex maxima, k rozvodu s Pompeiou.

Manželství a potomci[editovat | editovat zdroj]

Julia Minor se provdala za Marka Atia Balba, praetora a komisaře, který pocházel ze senátorské rodiny plebejského postavení. Julia porodila tři (nebo dvě) dcery. Druhá dcera, známá jako Atia Balba Caesonia, byla matkou Octavie Minor (čtvrtá manželka triumvira Marka Antonia) a prvního císaře Augusta. Atiina sestra Atia Balba Prima (nebo Atia Balba Tertia) byla manželkou Lucia Marcia Philippa. Třetí dcera Marcia se později provdala za Paulla Fabia Maxima, s nímž měla syna Paulla Fabia Persica. Fabia Numantina byla buď Marciinou dcerou s Maximem nebo dcerou jeho bratra Africana Fabia Maxima.

Další Atia, která mohla být Juliinou dcerou nebo dcerou jejího manžela se ženou jménem Claudia, se provdala za Gaia Junia Silana. Jejich syn, také Gaius Junius Silanus, se stal v roce 10 n. l. konzulem. Jeho syny byli Appius Junius Silanus, konzul v roce 28, Decimus Junius Silanus, který se podílel na hanbě Julie Minor (vnučka císaře Augusta), a Marcus Junius Silanus, consul suffectus v roce 15.

Úmrtí[editovat | editovat zdroj]

Marcus Atius Balbus zemřel v roce 52 př. n. l. a Julia jej následovala o rok později.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Julia Minor (sister of Caesar) na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]