Joseph Kerwin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Joseph Peter Kerwin
Astronaut Joseph Kerwin portrait.jpg
Astronaut NASA
Státní příslušnost USA USA
Datum narození 19. února 1932 (89 let)
Místo narození Oak Park, Illinois
Předchozí
zaměstnání
lékař
Čas ve vesmíru 28 dní, 0 hodin a 50 minut
Kosmonaut od 1965
Mise Skylab 2
Znaky misí Skylab1-Patch.png
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Joseph Peter Kerwin (* 19. února 1932 Oak Park (Illinois), Illinois, USA)[1] je bývalý americký astronaut, lékař a vědec z orbitální stanice Skylab.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí a výcvik[editovat | editovat zdroj]

Po skončení střední školy studoval na College of the Holy Cross a v roce 1953 zde získal hodnost bakaláře filozofie. Poté pokračoval ve studiu na Severozápadní univerzitě v Chicagu (Northwestern University), kde po čtyřech letech obhájil doktorát medicíny. První atestaci složil ve Washingtonu na tamní Všeobecné nemocnici. Pak nastoupil k armádě, ke studiu na Námořní škole leteckého lékařství, která je na základně Pensacola na Floridě. Školu zakončil v roce 1958. Na vojně sloužil jako lékař u námořního letectva a námořnictva. V roce 1962 absolvoval letecký výcvik.[2]

Kariéra u NASA[editovat | editovat zdroj]

V roce 1965 byl vybrán do čtvrté skupiny amerických kosmonautů u NASA. Po důkladné přípravě byl vyslán na stanici Skylab jako vědecký pracovník první posádky. Oženil se a měl s manželkou dvě děti.

Let do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

Trojice kosmonautů odstartovala na kosmické lodi Skylab 2 koncem jara 1973. Na palubě byli mimo doktora Kerwina ještě Charles Conrad a Paul Weitz. Letěli jako první posádka na orbitální stanici Skylab 1, která již kroužila na oběžné dráze Země a strávili zde bezmála měsíc. Pracovní výsledky měli výtečné. Kerwin zde plnil zejména program stanovený lékaři. Absolvoval také spolu s Conradem čtyřhodinový výstup do volného vesmíru kvůli opravě křídla se slunečními bateriemi. Přistáli pak na hladině Tichého oceánu.

Po letu do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

Zůstal ve výcvikovém středisku s nadějí, že se dostane k letům raketoplány[3], ale nedočkal se. V letech 1984-1987 se stal náměstkem ředitele střediska JSC v Houstonu. Z NASA i armády (hodnost kapitána) odešel v roce 1987 do firmy Lockheed. Zde byl zaměstnán do roku 2004 v oblasti vývoje systémů vesmírných stanic.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha: Mladá fronta, 1982. Kapitola Kosmonauti-specialisté USA, s. 361. 
  2. a b PACNER, Karel; VÍTEK, Antonín. Půlstoletí kosmonautiky. Praha: Paráda, 2008. ISBN 978-80-87027-71-4. Kapitola Životopisy hlavních účastníků, s. 436. 
  3. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha: Práce, 1982. Kapitola Joseph Peter Kerwin, s. 337. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]