Josef Starkl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Josef Starkl
Josef Starkl II.jpg
Narození 4. února 1929
Tulln an der Donau
Úmrtí 13. července 2005 (ve věku 76 let)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Josef Starkl II. (4. února 1929 Frauenhofen13. července 2005 Druhanice, část Chotusic) byl rakouský zahradník, šlechtitel růží a podnikatel působící od 90. let až do své smrti na území České republiky.

Jednalo se o majitele prvního zahradního centra v Rakousku. Jako první zavedl v Rakousku samoobslužný prodej v zahradních školkách[zdroj?]. Byl průkopníkem v oblasti zásilkového obchodu s živými rostlinami. Specializoval se na ovocné stromky a keře, okrasné dřeviny a především růže. V roce 1960 dovezl z USA balicí stroj, který umožňoval denně zabalit mnohonásobně více růží, než bylo v té době obvyklé. Rozšířil také nabídku odrůd růží na Evropském trhu a získal označení: Král růží.[zdroj?]

Starklův zásilkový obchod se ovšem rovněž stal terčem kritiky, pro sytě barevné fotografie v katalogu firmy, které zkreslovaly skutečnou barvu květů a vytvářely nesprávné představy o kvalitě a především o velikosti dodaného materiálu, což samozřejmě nelze klást za vinu prodejci. Změnu v celé situaci znamenalo převzetí společnosti v roce 2005 synem Josefem Starklem III. Přepracoval zcela původní strategii kritizovaných katalogů a propagačních materiálů a to jak v tištěné podobě, tak především v rámci internetového prodeje. Podle zveřejněných informací následně byla firma Josefa Starkla v letech 2010 až 2016 zvolena čtenáři časopisu Receptář Nejlepším zahradnictvím a získala ocenění ShopRoku 2015.

Josef Starkl byl v čele zahradnické rodiny Starklů sídlící ve Frauenhofenu. V roce 1992 založil zásilkový obchod a zahradní centrum s rozsáhlými školkami v Čáslavi v České republice. Zde se nadále věnoval šlechtění a pěstování růží. Každoročně organizoval v zahradním centru v Čáslavi rozsáhlé tematické výstavy rostlin. Zemřel v roce 2005 při práci ve svém zahradnictví v Česku.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]