Josef Král (pilot formule)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Josef Král (* 15. června 1990 Dvůr Králové nad Labem) je pilotem GP2 Series a GP2 Asia.

Josef Král
Státní příslušnost Česko Česká republika
Bydliště Praha
Narozen 15. června 1990
Výška/Váha 182cm/71kg
Tým Barwa Addax Team

Touha po závodění se u Josefa Krále začala projevovat ještě před 8. narozeninami. Nedlouho po nich se začal úspěšně umísťovat i na závodech motokár a do 14 let se mu podařilo získat řadu prestižních ocenění i třikrát titul Mistra České republiky. Studoval na soukromé obchodní akademii a přitom se snažil prosadit v závodech Národní Formule 1400. Už v roce 2005 jako člen týmu Mičánek Motorsport dojel v konečném pořadí na 3. místě, čímž si zajistil angažmá na další sezonu. Během ní se stal prvním Čechem, který se v prestižní juniorské formuli BMW dostal do programu značky BMW na výchovu mladých talentů. Během světového finále ve španělské Valencii dojel druhý. Výsledky však byly anulovány a Josef Král diskvalifikován. Následující rok se přesunul do Velké Británie, kde s týmem Raikkonen Robertson Racing navázal na svou dosavadní dráhu pilota v šampionátu Formula BMW UK. Přes technické potíže skončil celkově na 2. místě. Stal se prvním Čechem, který se v juniorské formuli prosadil.

Dalším krokem k závodům formule 1 byl rok 2008, kdy Josef poprvé usedl do monopostu v seriálu závodů International Formula Master. Spolu s britským týmem JVA se mu podařilo dojet celkově šestý. V další sezoně po přechodu k italskému týmu JD Motorsport skončil celkově třetí. Suverénní vítězství na Hungaroringu pro něj bylo klíčové.

V roce 2010 se přestěhoval do Prahy, kde žije a studuje Vysokou školu finanční a správní. Podařilo se mu také podepsat spolupráci s týmem Supernova Racing. Díky němu se dostal do předsíně soutěže formule 1, a tak mohl talent zužitkovat v rámci šampionátu GP2. Při krátkém závodě ve Valencii však utrpěl zlomeninu dvou hrudních obratlů. Následkem dlouhého léčení stihl jen poslední závod v Abú Dhabí, kde si ale jeho jízdního stylu a výkonu všimlo vedení týmu HRT F1 Team a nabídlo mu možnost testovat vůz F1. Na místní trati byl rychlejší než stávající závodní jezdci. Rok nato na úspěchy navázal v týmu Christiana Hornera Arden International a v barvách britské stáje dojel na 2. místě v Monaku a na 3. v belgickém Spa-Francorchamps.

V roce 2012 objížděl světové okruhy s týmem Barwa Addax, ale téměř z každého závodu odstoupil kvůli poruše monopostu. Převratný výsledek se mu podařilo zajet na oblíbené trati ve Spa-Francorchamps, kde jako první Čech vyhrál závod formule GP2. Rok 2013 se však změnil v pátrání po sponzorech a silných partnerech, kteří garantují vstup do královské kategorie formule 1. Smlouvu se zatím nepodařilo uzavřít, Josef se ale dál účastní závodů, např. závodu v Brně v rámci seriálu Auto GP.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]