Jori

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jori
Základní informace
Délka toku320 km
Plocha povodí4 650 km²
SvětadílAsie
Pramen
Ústí
Protéká
GruzieGruzie Gruzie
ÁzerbájdžánÁzerbájdžán Ázerbájdžán
Úmoří, povodí
bezodtoká oblast, Kaspické moře, Kura
Řeka Jori v Gruzii
Řeka Jori v Gruzii
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jori také zvaná Jora (ázerbájdžánsky Qabırrıçay, gruzínsky იორი) je řeka v Gruzii a v Ázerbájdžánu, která ústí do Mingačevirské přehrady. Je dlouhá 320 km. Povodí má rozlohu 4 650 km².

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Pramení na jižních svazích hlavního rozvodného hřebene Velkého Kavkazu. Nejprve teče jihozáadním směrem, u městečka Tianeti se stáčí na jih a pak na jihovýchod. Tento směr si zachovává až k ústí. Jižně od Tianeti je přehražena a vytváří vodní nádrž Sioni. Za hrází pokračuje stále se zužující soutěskou do Kachetie, dále na středním toku protéká Samgorskou kotlinu. Po postavení Mingačevirské přehrady v 50. letech 20. století ústí do ní, když dříve byla pravým přítokem Alazani.

Vodní stav[editovat | editovat zdroj]

Zdroj vody je sněhový a dešťový. Průměrný roční průtok vody u vesnice Salachly (43 km od ústí) činí 11,6 m³/s a níže slábne na 9,82 m³/s u vesnice Jusufly.

Využití[editovat | editovat zdroj]

V souvislosti se stavbou Samgorské zavlažovací soustavy je u obce Paldo více než polovina toku odváděna tunelem do zavlažovacího kanálu Samgori, který vede směrem k Tbilisi, kde zásobuje vodou přehradní nádrž, (tzv. Tbiliské moře), která se nachází východně od Tbilisi.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]