John Wick

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
John Wick
Původní název John Wick
Země Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Délka 101 min
Žánry akční film
filmový thriller
crime thriller
Scénář Derek Kolstad
Režie David Leitch
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Keanu Reeves
Adrianne Palicki
Alfie Allen
Bridget Moynahan
Bridget Regan
… více na Wikidatech
Produkce Eva Longoria
David Leitch
Hudba Tyler Bates
Kamera Jonathan Sela
Střih Elísabet Ronaldsdóttir
Výroba a distribuce
Premiéra 24. října 2014 (USA, Finsko a Kanada)
13. listopadu 2014 (Maďarsko)
22. ledna 2015 (Itálie)
29. ledna 2015 (Německo)
Produkční společnost Summit Entertainment
Distribuce Summit Entertainment
InterCom
Rozpočet 20 mil. $[1]
Tržby 88,8 mil. $[1]
Předchozí a následující díl
John Wick: Chapter 2
John Wick na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

John Wick je americký akční film film vydaný roku 2014.

Příběh se zaměřuje na Johna Wicka (Reeves), hledajíc muže, kteří se vloupali do jeho domu, ukradli jeho staré auto a zabili jeho štěně, což byl poslední dar jeho nedávno zesnulé manželky (Moynahan). Stahelski a David Leitch společně režíroval film

Kolstad dokončil scénář v roce 2012 a dále ho rozvinul do Thunder Road Pictures. Film produkoval Basil Iwanyk z Thunder Road Pictures, Leitch, Eva Longoria a Michael Witherill. Dříve spolupracovali s Revessem jako kaskadérní dvojníci na trilogii Matrix.

Stahelski a Leitův přístup k akčním scénám přitahovala jejich obdiv. Film se setkal s pozitivními recenzí, přičemž ji kritici nazývající jedním z nejlepších představení Reevese a jedním z nejlepších akčních filmů roku 2014. Film nakonec celosvětově vydělal $88 000 000 a produkční rozpočet byl $20 000 000.

Film má dvě pokračování, John Wick: Kapitola 2 byla vydána v únoru 2017 a John Wick: Kapitola 3 - Parabellum, byla vydána v květnu 2019, obojí má kritické i pozitivní úspěchy. První film je jediný film v sérii, který má být distribuován na summitu Entertainment, protože ostatní filmy jsou distribuovány na Lionsgate Films.[2]

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Když John Wick ztratí svou ženu, Helen, po smrtelné nemoci, dostane po zesnulé štěňátko, které se jmenuje Daisy, aby mu pomohlo vyrovnat se s jeho zármutkem. I přes Johnova klidné chování se váže ke štěněti a tráví svůj den jízdnou ve svém ročníku 1969 Ford Mustang Mach 1. Na benzínce se setká s trojicí ruských gangsterů, jejichž vůdce Iosef Tarasov trvá na koupi svého vozu, ale John opakovaně tvrdí, že není na prodej. Rozzlobený, Josef a jeho mafiáni sledují Johna v noci, srazí ho do bezvědomí, ukradnou mu auto a zabije Daisy.

Josef vezme Mustanga k sektě, kterou řídí Aurelio, aby se VIN změnil. Aurelio si uvědomuje, že ji Josef ukradl Johnovi, propíchne ho, než ho vyhází z obchodu. John navštíví Aurelia, který mu říká, že Josef je synem Viggo Tarasova, vedoucího ruského zločinecké syndikátu v New York City. Viggo, informovaný Aureliem z josefovy aktivity s Johnem, vysvětlí mu, kdo je John Wick: vrah, dříve přezdívaného "Baba Yaga" (přeloženo ve filmu jako Rus pro "strašáka") kvůli jeho smrtelným dílům. Když John chtěl odejít do důchodu a vzít si Helen, Viggo mu dal "nemožný úkol", naznačoval, že v krátké době zapojí mnohonásobné atentáty. John uspěl a jeho snaha byla klíčem k založení syndikátu Tarasova.

Viggo se snaží Johna vymluvit z hledání odplaty, ale John mlčky odmítá. Viggo pošle Johnovi do domu 12členné družstvo, ale John je všechny zabije a má těla profesionálně odebrána. Nepřekvapený Viggo klade $2 000 000 odměnu Johnovi na hlavu a osobně nabídne smlouvu Johnovi učiteli, Marcusi. John hledá útočiště v kontinentálním hotelu, který se zaměřuje výlučně na kriminální podsvětí a nepřipouští žádné "podnikání" ve svých prostorách. Viggo zdvojnásobí odměnu za ty, kdo chtějí porušit pravidla, aby zabili Johna v kontinentálním hotelu.

John se učí od Winstona, majitele hotelu, že Viggo je chráněn v nočním klubu, v Rudém kruhu. John vstoupí do Rudého kruhu a zabije ochranku Jozefa, který ale uniká. John se zraněný vrací do hotelu, aby mu zašili zranění. Paní Perkinsová, vražedkyně a bývalá známá, se vplíží do Johnova pokoje, aby ho zabila, ale Marcus varuje Johna. Přinutí Perkinsovou odhalit polohu Viggo, zranit ji do bezvědomí a nechá ji u spoluvraha Harryho čekat na trest. Perkinsová se však uvolní a zabije Harryho.

John cestuje do kostela malého Ruska, který slouží Viggovi k vydírání a praní špinavých peněz. Když dorazí Viggo a jeho tým, John část zabije, ale je zaražen a zajat. Než může být John zabit, Marcus znovu zasahuje, aby se Johnovi osvobodil, zabil Kirilla a zajme Viggo, který odhalí místo Josefa. John pak cestuje do bezpečného domu a zabije Josefa a jeho bodyguardy.

Winston říká Johnovi, aby ho informoval, že Viggo plánuje utéct vrtulníkem. John přijede na přistávací rampu, kde zabíjí Vigga, při souboji byl zraněn nožem. John se vloupá na kliniku na nábřeží, aby si ošetřit ránu. Na klinice najde psa a vezme si ho domů. John se psem jdou domů cestou, kde měl s Helenou naposled rande.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]